Το σχολείο μας για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία πραγματοποίησε στην Αίθουσα Εκδηλώσεων,  παρουσίαση αφιερωμένη στα τυφλά παιδιά που επιμελήθηκε η διευθύντρια του σχολείου κ. Μαρία Βαστάκη και στη συνέχεια,  παρουσίαση βίντεο διαφόρων αθλημάτων παραολυμπιακών αγώνων που επιμελήθηκε η γυμνάστρια του σχολείου κ. Λυδία Πατζιά. Τέλος, τα παιδιά έπαιξαν “καθιστό”  βόλλεϊ ως παράλυτοι, ένα παιχνίδι για τυφλούς με “οδηγό”,  “goal  ball”  άλλο ένα παιχνίδι για τυφλούς και χαιρετήθηκαν ως ανάπηροι στο ένα χέρι. Οι μαθητές/τριές μας  συναισθάνθηκαν τόσο τους ανάπηρους που ζήτησαν να επαναληφθούν παρόμοιες δραστηριότητες στο σχολείο. Φιλοτέχνησαν επίσης,  μια αφίσα με τη βοήθεια της καθηγήτριας των Εικαστικών κ. Παππού Αικατερίνης και δημιούργησαν ένα ταμπλό με τη βοήθεια της γυμνάστριας κ. Πατζιά Λυδίας.

Πατήστε εδώ,  για να δείτε ένα υπέροχο βίντεο.