Στο πλαίσιο καλλιέργειας της φιλαναγνωσίας οι μαθητές/τριες της Β΄ και Γ΄ τάξης μαζί με τις δασκάλες τους και την καθηγήτρια των Εικαστικών επέλεξαν να ασχοληθούν με την ιστορία της πιο δημοφιλούς διεθνώς pop-art Ιαπωνέζας εικαστικού, Γιαγιόι Κουσάμα: Μία ιστορία γεμάτη συναίσθημα, χρώμα, έκφραση και δημιουργία. Η Κουσάμα, γνωστή για τις βούλες που τις χρησιμοποιεί ως βασικό μέσο έκφρασης, για να ερμηνεύσει τον κόσμο, ακολούθησε το όνειρό της και παρά τις αντιξοότητες κατάφερε να το πραγματοποιήσει παλεύοντας σκληρά.

Οι μαθητές/τριες μέσα από ευχάριστες, δημιουργικές δραστηριότητες, όπως:

• συνάντηση στον χώρο του σχολείου με τη βραβευμένη Αμερικανίδα εικονογράφο του βιβλίου Ellen Weinstein,
  • επαφή με νέα πρόσωπα-εμψυχωτές,
  • χρήση οπτικοακουστικού και εκπαιδευτικού υλικού,
  • εικαστικές δραστηριότητες,

θα εκφραστούν ποικιλοτρόπως και θα «απλώσουν» τις δικές τους βούλες στο σχολείο τους.

Βοηθός στο ξετύλιγμα όλης αυτής της δράσης θα είναι το βιβλίο του «Μουσείου Μοντέρνας Τέχνης της Νέας Υόρκης – ΜοΜΑ», «Από εδώ μέχρι το άπειρο».

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα φιλαναγνωσίας θα διεξαχθεί  τον Μάρτιο και τον Απρίλιο.