Το Υπουργείο Παιδείας έχει καθιερώσει από τον Φεβρουάριο του 2012 την 6η Μαρτίου ως «Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Κατά της Βίας στο Σχολείο». Η απόφαση αυτή ελήφθη, προκειμένου να ευαισθητοποιηθούν εκπαιδευτικοί, μαθητές και γονείς σχετικά με αυτό το φαινόμενο και να οργανωθούν δράσεις για την αντιμετώπισή του. Σημαντικό ρόλο παίζει η σωστή και  έγκαιρη διάγνωση της βίας στο σχολείο και η λήψη  τρόπων πρόληψης και αντιμετώπισης του φαινομένου μέσα από την ουσιαστική επικοινωνία και συνεργασία σχολείου και οικογένειας.

Η  βία στο σχολείο αφορά  μια κατάσταση κατά την οποία ασκείται εσκεμμένη, απρόκλητη, συστηματική και επαναλαμβανόμενη βία και επιθετική συμπεριφορά, με σκοπό την επιβολή και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές από συμμαθητές τους, εντός και εκτός σχολείου. Ο όρος που χρησιμοποιείται διεθνώς είναι «bullying». Προέρχεται από το ρήμα « bully » που σημαίνει «πληγώνω ή τρομοκρατώ ή υποχρεώνω κάποιον με τη βία να κάνει κάτι που δε θέλει». Καλό για όλους είναι να αποφεύγεται η ταύτιση του όρου «bullying» με τους απλούς τσακωμούς της σχολικής ηλικίας των παιδιών.