Από την Πέμπτη 18-10-2018 οι μαθητές/τριες του σχολείου μπορούν να παίζουν σκάκι στο διάλειμμα! Το σκάκι είναι ένα παιχνίδι στρατηγικής και δίνεται η ευκαιρία στους/στις  μαθητές/τριες  να αξιοποιούν ευχάριστα τον ελεύθερο χρόνο του διαλείμματος.  Τα παιδιά μπορούν να ψυχαγωγηθούν αλλά και να καλλιεργήσουν την ομαδικότητα,τη συνεργασία,την ευγενή άμιλλα και να γνωρίσουν καλύτερα τον εαυτό τους αλλά και τους άλλους.

Γενικά το σκάκι καλλιεργεί και αναπτύσσει σπουδαία προτερήματα όπως πειθαρχία, διαπαιδαγώγηση της θέλησης και της αντοχής, ανάπτυξη μνημονικού, ετοιμότητα, εξυπνάδα, λογική σκέψη, κ.λπ. ή όπως έλεγαν παλαιότερα είναι «το ακόνισμα του μυαλού».

Το επιδαπέδιο σκάκι είναι απόκτημα του σχολείου από τη βράβευσή μας  στον διαγωνισμό της ανακύκλωσης WE GO GREEN ΜΑΡΟΥΣΙ.