Σήμερα  Πέμπτη 26 Απριλίου 2018 στην Αίθουσα του Πολυχώρου-Βιβλιοθήκης θα πραγματοποιηθεί πρόγραμμα φιλαναγνωσίας με τους μαθητές της  ΣΤ΄ τάξης. Υπεύθυνοι  του προγράμματος είναι η  εκπαιδευτικός  κ. Αθηνά Κατσαμάκα και η κ.  Άννα – Μαρία Βλάσση (εκδότης).

Το βιβλίο που θα ασχοληθούν φέρει τον τίτλο “Το καλό μου το βιβλίο” του Γρ. Ξενόπουλου, εκδόσεις Αδελφοί Βλάσση.

Το σχολείο δώρισε το βιβλίο αυτό σε κάθε μαθητή/τρια της ΣΤ΄ τάξης  υποστηρίζοντας έτσι κάθε παρόμοια εκπαιδευτική πρωτοβουλία.

Ο Γρηγόριος Ξενόπουλος (9 Δεκεμβρίου 1867 -14 Ιαναουαρίου 1951)  ήταν Ζακυνθινός μυθιστοριογράφος, δημοσιογράφος και συγγραφέας θεατρικών έργων. Διετέλεσε αρχισυντάκτης στο θρυλικό πια περιοδικό Η Διάπλασις των Παίδων κατά την περίοδο 1896 – 1948. Κατά την αρχισυνταξία του Ξενόπουλου στο περιοδικό ήταν και ο βασικός του συντάκτης.

Είναι χαρακτηριστική η υπογραφή του Σας ασπάζομαι, Φαίδων, που χρησιμοποιούσε στις επιστολές που υποτίθεται έστελνε στο περιοδικό. Ήταν ο ιδρυτής και εκδότης του περιοδικού Νέα Εστία  το οποίο εκδίδεται ακόμα και σήμερα. Το 1931 έγινε ακαδημαϊκός. Μαζί με τους Παλαμά, Σικελιανό και Καζαντζάκη ίδρυσε την Εταιρεία Ελλήνων Λογοτεχνών, της οποίας ήταν και πρώτος πρόεδρος (1934-37). (Πηγή: https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CF%81%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%9E%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%82)