ΑΥΤΟΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ- 6-5-2021

Χριστός Ανέστη,
Χρόνια πολλά με υγεία

Δείτε τα κύρια σημεία των οδηγιών, όπως αυτά αναφέρονται στα συνημμένα έγγραφα του Υπουργείου Παιδείας και στο ΦΕΚ 1825 ΣΕΛΦ ΤΕΣΤ
1. Από 5 Μαΐου παραλαμβάνουν τεστ αυτοδιαγνωστικού ελέγχου από τα φαρμακεία μαθητές και εκπαιδευτικοί.
2. Ο αυτοδιαγνωστικός έλεγχος για παιδιά κάτω των 13 ετών γίνεται με τη βοήθεια του γονέα.
3. Ο έλεγχος διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στην σχολική μονάδα.
4. Οι γονείς επισκέπτονται την ηλεκτρονική πλατφόρμα self-testing.gov.gr και ακολουθώντας τα βήματα εκτυπώνουν τη σχολική κάρτα αρνητικού αποτελέσματος.
5. Ο μαθητής επιδεικνύει τη σχολική κάρτα εντός της τάξης, στον εκπαιδευτικό της πρώτης ώρας και θα τη φέρει μαζί του μέχρι τη διενέργεια του επόμενου διαγνωστικού ελέγχου σε περίπτωση που ζητηθεί επίδειξη της από εκπαιδευτικό/Διευθυντή.
6. Στην περίπτωση που μαθητής δεν επιδείξει την κάρτα κατά την είσοδό του δεν γίνεται δεκτός, λαμβάνει απουσία και απομακρύνεται από την σχολική μονάδα.
7. Για τους μαθητές των οποίων το τεστ είναι θετικό προβλέπεται ό,τι και για τους μαθητές που νοσούν.

Υπενθυμίζεται ότι κατά τη δια ζώσης λειτουργία ισχύουν όλα τα μέτρα μέτρων πρόληψης και προστασίας που έχουν ήδη ληφθεί:
η υποχρεωτική χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους,
τα διαφορετικά διαλείμματα για ομάδες μαθητών,
οι σταθερές ομάδες μαθητών σε αθλήματα και άλλες δραστηριότητες,
η χρήση αντισηπτικών,
οι σχολαστικοί καθαρισμοί,
οι τακτικοί αερισμοί των χώρων,
τα ειδικότερα μέτρα για προσαρμοσμένη λειτουργία κυλικείων, εργαστηρίων πληροφορικής, χρήσης μουσικών οργάνων κ.ά.

Με τις ευχές όλων μας για καλή επάνοδο και ομαλή λειτουργία της δια ζώσης εκπαίδευσης.