Σχεδίαση πορτρέτων

Μέσα στο πλαίσιο του μαθήματος των εικαστικών μελετήθηκε η έννοια του πορτρέτου χρησιμοποιώντας ως φυσικό μοντέλο τον δάσκαλο του σχολείου μας τον κύριο Περικλή Τοπαλίδη! Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να διδαχθούν ακαδημαϊκές αξίες σχεδίου,να παρατηρήσουν τα φυσικά χαρακτηριστικά ενός ανθρώπου και να προσπαθήσουν να τα αποδώσουν χωρίς να περιοριστεί η ελευθερία της έκφρασης. Η μελέτη ενός κοινού θέματος σε όλες τις τάξεις του σχολείου μας συνέβαλε στην δημιουργία ενός γιγάντιου “πορτρέτου” τόσο ξεχωριστού όσο ξεχωριστό είναι το κάθε παιδί μας! Παράλληλα με την έκθεση των σχεδίων,τα παιδιά παρακολούθησαν προβολή βίντεο όλων των έργων με μουσική επένδυση,η οποία ενθουσίασε τους μαθητές μας! Η δασκάλα των εικαστικών Μπάρκα Ελένη.