Εικαστικά: ΟΧΙ στη βία, ΝΑΙ στη φιλία

Μέσα στο έντονο  κλίμα των ημερών, οι μαθητές και οι μαθήτριες του 69ου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης θέλησαν να περάσουν το δικό τους μήνυμα. Ένα μήνυμα κατά της βίας και του φανατισμού.

Με την καθοδήγηση της υπεύθυνης δασκάλας των εικαστικών του σχολείου μας, κ. Δουμάνη Χριστίνα, πραγματοποιήθηκε μια εικαστική δράση στην οποία συμμετείχαν τα παιδιά της Τετάρτης και της Δευτέρας τάξης.

Αρχικά, ξεκίνησε μια συζήτηση για τη βία και τον φανατισμό, για τον αθλητισμό, τους φιλάθλους και τους οπαδούς… Για τη διαχείριση της ήττας και τη χαρά της νίκης! Για τον θυμό που μας καταβάλλει, αλλά και τον σεβασμό στις επιλογές του άλλου.

Στη συνέχεια αποφασίσανε να εκφράσουν τα συναισθήματα που ένιωσαν μέσα από την τέχνη.

Κατασκεύασαν λουλούδια από χαρτί και μέσα τους γράψανε τα δικά τους ξεχωριστά μηνύματα:

«ΟΧΙ στη βία, ΝΑΙ στη φιλία»

«ΟΧΙ στον φανατισμό»

«ΔΕΝ χτυπάμε, συζητάμε!»

«Νοιαζόμαστε, Συνεργαζόμαστε!»

Στο τέλος τοποθέτησαν τα έργα τους στα κάγκελα της αυλής του σχολείου.

Μέσα από τις δημιουργίες τους τα παιδιά έστειλαν ένα ηχηρό μήνυμα σε όλους.