ΑΥΤΟΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ- SELF TEST

Σεπ 202110

ANAΚΟΙΝΩΣΗ

Η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Εξαιρούνται του μέτρου, τα παιδιά που έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου 6μήνου.

Η είσοδος των μαθητών/μαθητριών στο σχολείο γίνεται με επίδειξη και όχι προσκόμιση βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος .

Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα.

Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την προσέλευση στη σχολική μονάδα.

ΔΕΥΤΕΡΑ 13/9/2021

ΕΙΣΟΔΟΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΑΡΤΑ

Ο δεύτερος έλεγχος, συστήνεται να διενεργείται την 3η ημέρα μετά τον πρώτο σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 53950/4-9-2021 (Β΄4054) ΚΥΑ.

ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ MONO SELF TEST ΚΥΡΙΑΚΗ – ΤΕΤΑΡΤΗ, ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΡΝΗΤΙΚΟΥ ΤΕΣΤ ΔΕΥΤΕΡΑ- ΠΕΜΠΤΗ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ SELF TEST ΔΕΥΤΕΡΑ- ΠΕΜΠΤΗ, ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΡΝΗΤΙΚΟΥ ΤΕΣΤ ΚΑΘΕ  ΤΡΙΤΗ – ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ.