Η μαγεία των Χριστουγέννων στην ψηφιακή μας τάξη!!!!!

Για όλα τα παιδιά η γιορτή των Χριστουγέννων δεν είναι μια απλή γιορτή… κρύβει λαχτάρα, επιθυμία και μεγάλη προσμονή.

Τι κι αν τα σχολεία φέτος ήταν κλειστά, αυτά τα Χριστούγεννα τα νήπια μας αλλά και όλοι εμείς θα τα θυμόμαστε για πάντα.

Γιατί καθίσαμε όλοι μαζί, παιδιά, γονείς και δασκάλες, πάνω από υλικά χειροτεχνίας.

Γιατί μπήκαμε στη κουζίνα.

Γιατί πιάσαμε ξανά μαρκαδόρους ζύμες, βαμβάκι χαρτόνια, ψαλίδια και κόλλες.

Γιατί τελικά κάναμε όλοι τα σπίτια μας ένα χαρούμενο  νηπιαγωγείο!!!!!!

Κάθε μέρα η ψηφιακή μας τάξη έκρυβε εκπλήξεις, κάθε μέρα ήταν διαφορετική.

Πλησιάζοντας τα Χριστούγεννα, και αφού είχαμε μπει για τα καλά στο πνεύμα των γιορτών αποφασίσαμε να βάλουμε τη προσωπική μας πινελιά πάνω στο δέντρο του σπιτιού μας. Έτσι με πολύ απλά υλικά που όλοι έχουμε στο ντουλάπι μας και βάζοντας τη φαντασία και τη καλή μας διάθεση μπήκαμε στη κουζίνα. Αλεύρι, νερό, αλάτι και μερικά μυρωδικά ήταν αρκετά να μετατρέψουν ένα απλό ζυμάρι σε «παιδικά αριστουργήματα». Δεντράκια, μπάλες καμπάνες αστεράκια, φεγγαράκια, χιονάνθρωπους, είναι μερικά από αυτά που τα παιδιά μαζί με την βοήθεια των γονιών τους έπλασαν με αγάπη.

Είπαμε την ιστορία της Γέννησης του Χριστού και τα παιδιά έφτιαξαν αγγελάκια, τους 3 Μάγους και κάρτες με αγγέλους.

Διαβάσαμε το παραμύθι του Ευγένιου Τριβιζά ” Φρικαντέλα, η μάγισσα που μισούσε τα κάλαντα” και την ζωγράφισαν

Μιλήσαμε για το ελληνικό έθιμο του στολισμού του καραβιού και τα παιδιά έφτιαξαν το δικό τους καράβι

Φυσικά από τις πανέμορφες δημιουργίες των μικρών μας μαθητών δεν θα μπορούσε να λείπει ο πολυαγαπημένος τους Άγιος Βασίλης…..