ΟΜΑΔΑ ΔΡΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΣΩΣΗ ΤΩΝ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΖΩΩΝ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑΣ 3ο ΤΜΗΜΑ

Απρ 202324

Το πρόγραμμα του τρίτου εργαστηρίου δεξιοτήτων έχει τίτλο «Ομάδα Δράσης για την Προστασία των Ζώων Συντροφιάς» και σκοπό να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές γύρω από το θέμα της κακοποίησης και της εγκατάλειψης,ώστε  να ενισχυθούν οι μηχανισμοί πρόληψης. Στόχοι του προγράμματος είναι τα παιδιά αρχικά να συνειδητοποιήσουν τις έννοιες του δεσποζόμενου και αδέσποτου ζώου, να αναπτύξουν την ενσυναίσθηση και την αγάπη προς τα ζώα συντροφιάς, κατανοώντας ταυτόχρονα τις υποχρεώσεις των ανθρώπων απέναντί τους. Τέλος, να καλλιεργήσουν δεξιότητες για την πρόληψη της εγκατάλειψης ζώων και για την προστασία των αδέσποτων της περιοχής.

Πατημασιές κουταβιών μας οδήγησαν στο παραμύθι<<ΞΟΥΤ>>,μέσα από το οποίο γνωρίσαμε την ζωή των αδέσποτων ζώων συντροφιάς.

πατημασιές

Ξουτ

Προτείναμε λύσεις για το πρόβλημα των αδέσποτων και γίναμε οι ίδιοι αδεσποτάκια με head bands.

γινόμαστε αδεσποτάκια με head bands

Γράψαμε σε κόκαλα τα αιτήματα των ζώων,

αιτήματα των αδέσποτων ζώων σε κόκκαλα

συζητήσαμε με κτηνίατρο που ήρθε στο σχολείο μας το θέμα,

συνάντηση με κτηνίατρο

μαζέψαμε ζωωτροφές για να τις χαρίσουμε σε φιλοζωική οργάνωση,

συλλογή ζωωτροφών

μετατρέψαμε το μαγαζάκι μας σε κτηνιατρείο,

κτηνιατρείο

γνωρίσαμε τα νομοθετημένα δικαιώματα των ζώων, τα οποία αναρτήσαμε σε πίνακα αναφοράς.

πίνακας αναφοράς για τα δικαιώματα των ζώων

Κάναμε και πολλά πολλά άλλα ώστε να γίνουμε υπεύθυνοι κηδεμόνες ζώων αλλά και μια μεγάλη ΟΜΑΔΑ ΔΡΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥΣ.

Απρίλιος 2023