Θέματα υγείας και υγιεινής

ΡΥΘΜΙΣΗ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

• Οι αίθουσες διδασκαλίας θα καθαρίζονται κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του σχολείου και μετά το σχόλασμα. Τα παράθυρα των τάξεων θα είναι διαρκώς ανοικτά. Σε όλες τις αίθουσες θα υπάρχουν αντισηπτικά, αλλά καλό είναι τα παιδιά να έχουν στην τσάντα τους ένα δικό τους μικρό αντισηπτικό και μαντιλάκια, κυρίως για όταν θα χρειάζεται να κάνουν χρήση όσο βρίσκονται στην αυλή και στις τουαλέτες.
  • Οι τουαλέτες θα καθαρίζονται κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του σχολείου και μετά το σχόλασμα. Στην τουαλέτα θα επιτρέπεται να βρίσκονται μόνο 6 μαθητές ταυτόχρονα. Κατά τη διάρκεια του διαλείμματος εφημερεύων εκπαιδευτικός θα επιβλέπει την είσοδο έξοδο των παιδιών. Μετά τη χρήση οι μαθητές θα πρέπει να πλένουν σχολαστικά τα χέρια τους, να τα σκουπίζουν με χαρτί που υπάρχει ήδη τοποθετημένο στους τοίχους και το χαρτί να το πετάνε αμέσως στα καλαθάκια και ΟΧΙ στο πάτωμα όπως έκαναν πολλές φορές μέχρι τώρα. Δεν επιτρέπεται η άσκοπη παραμονή στις τουαλέτες.
  • Οι μαθητές που μπαίνουν στην τουαλέτα θα φορούν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μάσκα. Αν στην αναμονή υπάρχει συνωστισμός θα τη φορούν και την ώρα που θα περιμένουν να μπουν.

ΜΕΤΡΑ ΥΓΙΕΙΝΗΣ

• Να αποφεύγεται η επαφή των χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης.
  • Σε βήχα ή φτέρνισμα, να καλύπτεται η μύτη και το στόμα με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο που μετά θα πετάγεται προσεχτικά ΜΕΣΑ στον κάδο απορριμμάτων.
  • Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα, καθώς και να χρησιμοποιούν κοινά σκεύη όπως ποτήρια και μπουκάλια.
  • Τακτικό και επιμελές πλύσιμο των χεριών με υγρό σαπούνι και νερό, για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα όταν είναι εμφανώς λερωμένα, και οπωσδήποτε πριν τη λήψη τροφής και υγρών, μετά τη χρήση τουαλέτας και μετά από πιθανή επαφή με εκκρίσεις ή άλλα σωματικά υγρά.
  • Πριν ξεκινήσει το παιδί να έρθει στο σχολείο ο γονέας οφείλει να ελέγχει την υγεία του. Συστήνεται προς  τους  γονείς  ο  έλεγχος  των  παιδιών  για εμφάνιση  συμπτωμάτων  και η θερμομέτρησή τους  πριν την αναχώρησή τους από το σπίτι. Σε περίπτωση εμφάνισης ακόμα και ήπιων συμπτωμάτων (βήχας, καταρροή, πυρετός (ακόμα και δέκατα), πονόλαιμος, πονόκοιλος, διάρροια κλπ.) ο μαθητής να παραμένει στο σπίτι και να ενημερώνεται ο γιατρός του.
  • Εάν το παιδί έρθει σε επαφή με πιθανό ή επιβεβαιωμένο κρούσμα, ο γονέας να μην το στείλει σχολείο.

ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ

• Σε περίπτωση που κάποιο παιδί εμφανίσει στο σχολείο συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη COVID-19 (πυρετό, βήχα, λαχάνιασμα ή δυσκολία στην αναπνοή, βήχα, κρυάδες ή ρίγος, μυαλγίες, πονόλαιμο, πονοκέφαλο, πονόκοιλο, ναυτία ή εμετό, διαρροϊκές κενώσεις) θα οδηγείται ΑΜΕΣΑ σε ειδικό καλά αεριζόμενο χώρο απομόνωσης, θα του εφαρμόζεται υγιεινή χεριών και μάσκα.
  • Θα ειδοποιείται ΑΜΕΣΑ ο γονέας για να το παραλάβει.
  • Ο γονέας οφείλει να ζητήσει άμεσα ιατρική  αξιολόγηση.
  • Εάν ο θεράπων γιατρός κρίνει ότι το παιδί εμφανίζει συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη COVID-19, θα πρέπει να του γίνει μοριακό διαγνωστικό τεστ.
  • Εν αναμονή του αποτελέσματος, το παιδί παραμένει σε απομόνωση και κατ’ οίκον νοσηλεία.

ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ

• Σε περίπτωση που το μοριακό τεστ για τον νέο κορωνοϊό είναι θετικό ενημερώνεται άμεσα ο διευθυντής/τρια της σχολικής μονάδας και ο ΕΟΔΥ.
  • Ο ΕΟΔΥ  ή  άλλη  αρμόδια  υπηρεσία  σε  περιφερειακό  ή  τοπικό  επίπεδο επικοινωνεί  με  τον  υπεύθυνο  της  σχολικής  μονάδας  για  να  γίνει  η επιδημιολογική διερεύνηση και ιχνηλάτηση όλων των πιθανών επαφών του κρούσματος (προσωπικού και παιδιών κλπ.).
  • Ενδελεχής καθαρισμός και τοπική εφαρμογή απολυμαντικού στις επιφάνειες των χώρων που κινήθηκε το κρούσμα.
  • Το παιδί μπορεί να επιστρέψει μετά την παρέλευση τουλάχιστον 10ημέρου από την έναρξη των συμπτωμάτων ΚΑΙ την πάροδο 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών) και την ύφεση των συμπτωμάτων του.

ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΤΕΣΤ

• Σε περίπτωση που το μοριακό τεστ για τον νέο κορωνοϊό είναι αρνητικό, το παιδί μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο μετά την πάροδο τουλάχιστον 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών) και την ύφεση των συμπτωμάτων του.
  • ΠΡΟΣΟΧΗ: Παιδί το οποίο μένει με κάποιο πρόσωπο που νοσεί από κορωνοϊό COVID-19 ή αναμένει το αποτέλεσμα μοριακής διαγνωστικής εξέτασης για τον κορωνοϊό COVID-19, παραμένει στο σπίτι.