Κατασκευάζοντας κι ανακυκλώνοντας!

DSC01198a

Συχνά μιλάμε για ανακύκλωση, αλλά πράγματα και υλικά που μπορούν χρησιμοποιηθούν ξανά ή να ανακυκλωθούν, απλά τα πετάμε στα σκουπίδια, χωρίς να σκεφτούμε ότι θα μπορούσαμε να τα αξιοποιήσουμε, είτε γιατί δεν ξέρουμε με ποιο τρόπο μπορούμε να το κάνουμε, είτε γιατί δεν έχουμε το χρόνο, είτε γιατί δεν έχουμε τη δυνατότητα. Η υποδιευθύντρια μας πάντως κ. Δήμητρα Μυλωνάκη, βρίσκει διάφορους ευφάνταστους τρόπους να ανακυκλώσει διάφορα υλικά. Στις φωτογραφίες βλέπουμε τα “έπιπλα” που έχει φτιάξει χρησιμοποιώντας τα κιβώτια που περιείχαν τα φρούτα που ερχόταν πέρσι στο σχολείο μας, μέσα από το πρόγραμμα διανομής φρούτων στους μαθητές. Πέρα από τον πολύ έξυπνο τρόπο αξιοποίησης τους, τα σαλονάκια ου έχει φτιάξει ομορφαίνουν το χώρο, αλλά είναι και λειτουργικά αφού μπορούν να καθίσουν οι μαθητές, αλλά αντέχουν ακόμα και τους δασκάλους!

Γενικότερα στο σχολείο μας τρέχουν διάφορα προγράμματα ανακύκλωσης και σας υπενθυμίζουμε ότι μπορείτε να συμμετέχετε σε αυτά:

• ανακύκλωση πλαστικών καπακιών (λεπτομέρειες ακολουθούν)
  • ανακύκλωση μπαταριών
  • ανακύκλωση τηγανέλαιων (τα οποία μπορείτε να φέρετε σε πλαστικά μπουκάλια στο σχολείο)
  • η ανακύκλωση χαρτιού (προς το παρόν) παραμένει σε αδράνεια.

Το σχολείο μας κάθε χρόνο, συμμετέχει στο πρόγραμμα “Ευέλικτα καπάκια“. Μέσω της δράσης αυτής  συλλέγονται πλαστικά καπάκια, όλων των ειδών, (όχι μόνο νερού, αλλά και από άλλων ειδών μπουκάλια, όπως σαμπουάν, απορρυπαντικά κλπ) προκειμένου μέσω της διάθεσής τους να ενισχυθούν τα Ειδικά Σχολεία της Αχαΐας. Η δράση έχει διαφανείς διαδικασίες και δένει όλο και περισσότερα σχολεία στην κοινή προσπάθεια για ένα καθαρότερο περιβάλλον με κοινωνική ευαισθησία. Λόγων των συνθηκών και της καραντίνας ενώ το πρόγραμμα συνεχίζεται για φέτος δεν θα παραδοθούν τα καπάκια. Θα θέλαμε λοιπόν εάν μπορείτε να συνεχίσετε να μαζεύετε καπάκια, αλλά εάν υπάρχει η δυνατότητα να τα αποθηκεύσετε στο σπίτι, να τα κρατήσετε μέχρι την επόμενη σχολική χρονιά. Δυστυχώς στο σχολείο δεν υπάρχουν πολλοί αποθηκευτικοί χώροι. Παρακαλούμε να τα φέρετε στο σχολείο, μόνο εάν δεν έχετε τη δυνατότητα να τα κρατήσετε στο σπίτι. Και φυσικά παρακαλούμε, συνεχίσετε να συλλέγετε καπάκια όπου και όποτε μπορείτε μια και είναι διπλό το κέρδος: προστατεύουμε το περιβάλλον, και παράλληλα βοηθάμε τους συνανθρώπους μας που το έχουν ανάγκη.

Από την υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Αγωγής, την δική μας κ Ελένη Αντωνακοπούλου, λάβαμε το ακόλουθο μήνυμα:

Σας ενημερώνω πως η παράδοση των πλαστικών πωμάτων που συγκεντρώσατε στα σχολεία σας κατά την φετινή σχολική χρονιά προγραμματίστηκε να υλοποιηθεί το προσεχές φθινόπωρο.

Η πορεία της σχολικής χρονιάς που τελειώνει, πέρα από τις άλλες ιδιαιτερότητές της, είχε αντίκτυπο και στην ποσότητα των καπακιών που συλλέχθηκαν. Το συνολικό βάρος των πλαστικών πωμάτων που δηλώθηκε φέτος ήταν σχεδόν το 1/3 των προηγούμενων χρόνων. Με δεδομένο πως δε υπάρχει πλέον χορηγός να καλύπτει το κόστος της μεταφοράς τους στο εργοστάσιο ανακύκλωσης το ποσό που θα συγκεντρωνόταν από την πώληση του πλαστικού οριακά θα κάλυπτε το κόστος αυτό. Έτσι, δεν θα έμεναν καθόλου χρήματα να καλύψουν κάποιες από τις ανάγκες των Ειδικών Σχολείων μας, όπως κάθε χρόνο.

Γι’ αυτούς τους λόγους αποφασίστηκε να συνεχιστεί η δράση, με τη δική σας συμβολή και παρότρυνση, και οι μαθητές -εφόσον το επιθυμούν- να συγκεντρώνουν καπάκια και κατά τις καλοκαιρινές τους διακοπές για να τα παραλάβουμε το φθινόπωρο. Επίσης, εφόσον οι συνθήκες μας το επιτρέψουν, θα θέλαμε να οργανώσουμε και μια εκδήλωση σχετική με την βράβευση των σχολείων που συμμετείχαν τα τελευταία χρόνια και για τους προφανείς λόγους τη στερήθηκαν.

Αν, λοιπόν, επιθυμείτε να συνεχίσετε να συμμετέχετε στη Δράση φυλάξτε τα καπάκια στο σχολείο σας.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση και τη στήριξη όλα αυτά τα χρόνια στη Δράση “τα ευέλικτα καπάκια” που το περιβαλλοντικό της προφίλ αναδεικνύει και την κοινωνική σας ευαισθησία.