Επανέναρξη δια ζώσης διδασκαλίας

Την Δευτέρα 10 Μαΐου 2021 θα γίνει η επανέναρξη της δια ζώσης διδασκαλίας των δημοτικών σχολείων. Στο πλαίσιο αυτής της επανέναρξης και βάσει της ΚΥΑ (1825Β/5-5-2021) ο διαγνωστικός έλεγχος νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19, μέσω δωρεάν αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας ελέγχου είναι υποχρεωτικός για τους/τις μαθητές/τριες. Ο δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) γίνεται στο σπιτι, σύμφωνα με τις οδηγίες των ενημερωτικών φυλλαδίων. Για τους/τις ανήλικους/ες των 13 ετών και κάτω γίνεται με τη βοήθεια του γονέα/κηδεμόνα. Στη συνέχεια το αποτέλεσμα του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου, δηλώνεται στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr/ με την χρήση των κωδικών taxisnet.

Όλη η ΚΥΑ, με τα μέτρα που αφορούν την επανέναρξη της διά ζώσης λειτουργίας των σχολείων, βρίσκεται εδώ

Η ενημέρωση για την εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης (δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος – self test) από τον κορωνοϊό COVID – 19, βρίσκεται εδώ: Ενημέρωση για την εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης – δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος.