Εκδηλώσεις για την επέτειο της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου

DSC09843a

Σύμφωνα με την Φ7/ΦΜ/143840/Δ1 εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας για τις εκδηλώσεις για την επέτειο της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου:

α. Σε όλα τα σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης γίνονται εκδηλώσεις. Για το σχολικό έτος 2020-21, οι εν λόγω εκδηλώσεις θα λάβουν χώρα την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2020 και θα πραγματοποιηθούν εντός του κάθε τμήματος. Οι εν λόγω εκδηλώσεις θα έχουν διάρκεια τουλάχιστον δύο (2) διδακτικών ωρών.

β. Η παράδοση της σημαίας από τον Διευθυντή/ντρια των Δημοτικών Σχολείων στον/στη σημαιοφόρο θα πραγματοποιηθεί παρουσία εκπροσώπων των εκπαιδευτικών και των μαθητών/τριών, τηρώντας τα απαραίτητα μέτρα ατομικής προστασίας.

γ. Οι μαθητές που παρακολουθούν το Ολοήμερο Πρόγραμμα, συμμετέχουν στις εκδηλώσεις του σχολείου και αποχωρούν με τους άλλους μαθητές.

δ. Με ευθύνη του Διευθυντή/ντριας και του Συλλόγου Διδασκόντων/ουσών ειδοποιούνται οι γονείς και οι κηδεμόνες για την ώρα αποχώρησης των μαθητών/τριών από το σχολείο.

Ως εκ τούτου, την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2020, στο σχολείο μας:

• Θα γίνει παράδοση της σημαίας στους σημαιοφόρους στις 8:15 π.μ.στον αύλειο χώρο του σχολείου, παρουσία των μαθητών των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων του σχολείου και εκπροσώπων των εκπαιδευτικών, τηρώντας τα απαραίτητα μέτρα ατομικής προστασίας.
  • Θα πραγματοποιηθούν εορταστικές εκδηλώσεις εντός του κάθε τμήματος κατά τις 2 πρώτες διδακτικές ώρες.
  • Οι μαθητές θα αποχωρήσουν στις 9:45 π.μ.
  • Το Ολοήμερο Πρόγραμμα δεν θα λειτουργήσει.