Εγγραφές μαθητών σχολικού έτους 2020-2021

1. Οι εγγραφές των μαθητών στην Α΄ τάξη του σχολείου μας για το σχ. έτος 2020-21 θα πραγματοποιηθούν από 15 έως 30 Μαΐου 2020.

Επισημαίνεται ότι τη σχολική χρονιά 2020-2021 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2014 έως και 31-12-2014.

1. H προσέλευση των γονέων στο σχολείο για εγγραφή των μαθητών θα γίνεται ΜΟΝΟ κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού στο τηλέφωνο: 2610329427 και με τη λήψη των μέσων προστασίας που προβλέπονται από τη νομοθεσία.

Καλό θα ήταν πριν κλειστεί το ραντεβού ο γονέας να έχει συλλέξει πρώτα τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

1. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  2. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (μπορείτε να το κατεβάσετε από ΕΔΩ)
  3. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή π.χ. ΔΕΗ, ΔΕΥΑΠ
  4. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου(Εκδίδεται από το Νηπιαγωγείο που φοίτησε το παιδί και θα την παραλάβετε από εκεί, αν πρόκειται για το 42ο Νηπιαγωγείο που συστεγάζεται, την ημέρα και ώρα που θα κλείσετε ραντεβού με το Δημοτικό για να κάνετε την εγγραφή).

Στην περίπτωση μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι γονείς/κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Σ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια αρμόδια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

ΑΙΤΗΣΕΙΣ – ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Για να ολοκληρωθεί η εγγραφή του μαθητή, ο γονέας πρέπει να υποβάλει συμπληρωμένες τις παρακάτω αιτήσεις:

1. Αίτηση-υπεύθυνη δήλωση εγγραφής στο δημοτικό σχολείο (Θα τη βρείτε ΕΔΩ).
    και αν το παιδί φοιτήσει και στο Ολοήμερο Τμήμα
  2. Αίτηση φοίτησης στο Ολοήμερο, σε περίπτωση που το επιθυμεί (Θα τη βρείτε ΕΔΩ).

ΟΛΟΗΜΕΡΟ και ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Δικαιούνται να εγγραφούν:

• Οι μαθητές/τριες των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς/κηδεμόνες: βεβαίωση του  φορέα  εργασίας  τους  ή  κάρτα  ανεργίας,
  • αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους  επαγγελματίες, αγρότες: πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα και αν δεν έχει εξοφληθεί
  • ευπαθείς κοινωνικές ομάδες
  • Ευάλωτες Κοινωνικές  Ομάδες  (Ρομά, προσφυγόπουλα) χωρίς προϋποθέσεις.