Αγιασμός σχολικής χρονιάς 2021 -2021

Ο καθιερωμένος αγιασμός για τη σχολική χρονιά 2021 – 2022 θα γίνει τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 στις 8:30 π.μ.

Η είσοδος των μαθητών στο σχολείο θα γίνει με επίδειξη αρνητικού αποτελέσματος αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self test) Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος θα πρέπει να έχει διενεργηθεί έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Εξαιρούνται του μέτρου τα παιδιά που έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου 6μήνου.

H προσέλευση των μαθητών, πλην των μαθητών της Α΄ τάξης θα πραγματοποιηθεί από 8.15 π.μ. έως 8.30 π.μ.

Οι γονείς των μαθητών θα παραδώσουν τα παιδιά τους στους εκπαιδευτικούς στην είσοδο του σχολείου. Οι μαθητές θα συγκεντρωθούν με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών στους προκαθορισμένους χώρους ανά τμήμα που συγκεντρώνονταν και πέρσι και στη συνέχεια –φορώντας τις μάσκες τους- θα μεταβούν στις τάξεις τους με τους εκπαιδευτικούς. Δεν προβλέπεται η είσοδoς των γονέων στο προαύλιο ή στο εσωτερικό του κτιρίου.

Κατ’ εξαίρεση οι γονείς των μαθητών της Α΄ τάξης, παρακαλούνται να έρθουν με τα παιδιά τους στο σχολείο στις 8 π.μ. και τηρώντας τις αποστάσεις παρακαλούνται να εισέλθουν για λίγο στον αύλειο χώρο του σχολείου, όπου και οι μαθητές της Α΄ θα μοιραστούν σε τμήματα και θα γνωρίσουν τις δασκάλες τους. Στη συνέχεια οι γονείς θα πρέπει να αποχωρήσουν από τον αύλειο χώρο.

Ο αγιασμός θα γίνει στις 8:30 π.μ. στην αυλή και θα παρευρίσκονται μόνο οι μαθητές της Α΄ τάξης και της Δ΄ τάξης εκπροσωπώντας τους μαθητές του σχολείου.

Στη συνέχεια ο ιερέας θα επισκεφτεί όλες τις αίθουσες του σχολείου, όπου θα βρίσκονται οι υπόλοιποι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί.

Μετά τον αγιασμό γύρω στις 9π.μ. θα γίνει σύντομη ενημέρωση των γονέων των μαθητών της Α΄ τάξης στον αύλειο χώρο, από τον διευθυντή και τις δασκάλες των τμημάτων. Οι γονείς παρακαλούνται για τη χρήση μάσκας και την τήρηση των μέτρων προστασίας.

Κατά την παραμονή των μαθητών στις αίθουσες διδασκαλίας θα πραγματοποιηθεί συζήτηση για πιστή εφαρμογή των κανόνων καθαριότητας και υγιεινής και λοιπών μέτρων προστασίας και πρόληψης Επίσης θα ενημερωθούν για το σημείο που θα συγκεντρώνονται το πρωί κατά την άφιξη τους και θα προαυλίζονται στα διαλείμματα. Όλοι οι μαθητές θα παραλάβουν τα βιβλία της χρονιάς και θα αποχωρήσουν από το σχολείο, σταδιακά από το σχολείο γύρω στις 9.45 π.μ.