Μια σβούρα που διαβάζεται (μέρος 2ο)

Παραμονές Πάσχα και λίγο πριν τις Πασχαλινές διακοπές κυκλοφόρησε “Η Σβούρα”

“Η Σβούρα” είναι η εφημερίδα που εκδίδει από πέρσι το Ε2 (όταν ήταν Δ2) με τη δασκάλα του. Το φύλλο που κυκλοφόρησε ήταν το τεύχος 5, και είναι το δεύτερο για φετινή σχολική χρονιά. Το προηγούμενο φύλλο είχε κυκλοφορήσει λίγο πριν τα Χριστούγεννα.

Η εφημερίδα, καταπιάνεται με διάφορα θέματα όπως:

Έλληνες αξιωματικοί αιχμάλωτοι;
Τι είναι αυτά που λέει ο Τούρκος πρωθυπουργός;
Το πείραμα του Ερατοσθένη, στην αυλή του σχολείου μας
Το Ε2 στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Πάτρας χωρίς ξεναγό.
Ο Σαββίδης με όπλο στο γήπεδο;

και διέπεται από τους εξής όρους:

«Μαθητικός τύπος: έκδοση εφημερίδας ή περιοδικού σε έντυπη ή και ηλεκτρονική μορφή: μια τέτοια δραστηριότητα, για να συνιστά πρόγραμμα, προϋποθέτει συγκεκριμένη συντακτική ομάδα μαθητών, η οποία θα έχει την ευθύνη της συγκέντρωσης, επιλογής, σύνταξης και παρουσίασης της ύλης. Ένα μαθητικό έντυπο, ανάλογα με τον χαρακτήρα του, παρακολουθεί την επικαιρότητα, τα τοπικά και παγκόσμια γεγονότα, περιλαμβάνει συνεντεύξεις, ανταποκρίσεις, παρουσιάσεις, ανακοινώσεις, κ.ά. Δεν αποτελούν πρόγραμμα τεύχη που συγκεντρώνουν τις συνθετικές εργασίες των μαθητών κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς ή παρουσιάζουν απλώς τις δραστηριότητες της σχολικής μονάδας.»

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά το  5ο φύλλο της εφημερίδας κάνοντας κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο:

Το 5ο φύλλο της Σβούρας

Τα προηγούμενα φύλλα υπάρχουν στο ιστολόγιο της δασκάλας:

Η εφημερίδα του Ε2