Ημέρα βιβλίου

Η Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2017 ήταν μια μέρα λίγο διαφορετική για το σχολείο μας.

Ήρθαμε στο σχολείο, αλλά μάθημα δεν κάναμε.

Βιβλία δεν είχαμε μαζί, αλλά όλη μέρα ασχοληθήκαμε με “το βιβλίο“.

Αφήσαμε στο σπίτι τα σχολικά βιβλία και μιλήσαμε για ‘όλα’ τα άλλα βιβλία.

Με την ευκαιρία των εγκαινίων της νέας μας βιβλιοθήκης – αναγνωστηρίου αφιερώσαμε μια ολόκληρη μέρα στο βιβλίο. Η μέρα ξεκίνησε με μια γιορτή με θέμα τι άλλο; Το βιβλίο. Μαζευτήκαμε λοιπόν στο χώρο του θεάτρου του σχολείου και παρακολουθήσαμε ότι είχε ετοιμάσει κάθε τάξη με τους δασκάλους τους.

Η Α΄ τάξη μας τραγούδησε και ζωντάνεψε τρία τραγούδια από τον κύκλο “Λάχανα και χάχανα”

Κάθε τμήμα της Β΄τάξης με τη βοήθεια των δασκάλων τους και της δασκάλας Θεατρικής Αγωγής δραματοποίησε από ένα παραμύθι που είχαν γράψει οι ίδιοι οι μαθητές.

Το Β1 το παραμύθι: Το μαγικό κλειδί

Το Β2 το παραμύθι: Ο καλός και ο κακός μάγος

και το Β3 το παραμύθι: Η πριγκίπισσα και οι χαμένες αδελφές της

Τα τρία τμήματα της Γ΄ παρουσίασαν: “Το χαρούμενο λιβάδι