Παραμονές Χριστουγέννων και λίγο πριν τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές κυκλοφόρησε «Η Σβούρα»

«Η Σβούρα» είναι η εφημερίδα που εκδίδει από πέρσι το Ε2 (όταν ήταν Δ2) με τη δασκάλα του. Το φύλλο που κυκλοφόρησε ήταν το τεύχος 4, αλλά το πρώτο για φετινή σχολική χρονιά.

Η εφημερίδα, καταπιάνεται με διάφορα θέματα και διέπεται από τους εξής όρους:

«Μαθητικός τύπος: έκδοση εφημερίδας ή περιοδικού σε έντυπη ή και ηλεκτρονική μορφή: μια τέτοια δραστηριότητα, για να συνιστά πρόγραμμα, προϋποθέτει συγκεκριμένη συντακτική ομάδα μαθητών, η οποία θα έχει την ευθύνη της συγκέντρωσης, επιλογής, σύνταξης και παρουσίασης της ύλης. Ένα μαθητικό έντυπο, ανάλογα με τον χαρακτήρα του, παρακολουθεί την επικαιρότητα, τα τοπικά και παγκόσμια γεγονότα, περιλαμβάνει συνεντεύξεις, ανταποκρίσεις, παρουσιάσεις, ανακοινώσεις, κ.ά. Δεν αποτελούν πρόγραμμα τεύχη που συγκεντρώνουν τις συνθετικές εργασίες των μαθητών κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς ή παρουσιάζουν απλώς τις δραστηριότητες της σχολικής μονάδας.»

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά το  4ο φύλλο της εφημερίδας κάνοντας κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο:

Το 4ο φύλλο της Σβούρας

Τα προηγούμενα φύλλα υπάρχουν στο ιστολόγιο της δασκάλας:

Η εφημερίδα του Ε2