Αρχείο ημέρας 14 Απριλίου 2022

Απρίλιος 2022

Με υγιεινή Διατροφή έχω δύναμη πολύ”

Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων
    Σχ. Έτος: 2012- 2013

” Το μικρό σποράκι ταξιδεύει στο Νηπιαγωγείο μας”

Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων
    Σχ. Έτος: 2012-2013

” Στα μονοπάτια της Μυθολογίας”

Πολιτιστικό Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων

Σαν σήμερα

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Google Translate

Σαν σήμερα

An album of my homeland/Find-Explore-Save

Etwinning Project

An album of my homeland

bd8e8203e opt

Our roots – past and present

οθόνης 2022 04 13 222521

TEAM 1

MY HOMELAND

A PLACE WITH ITS SURROUNDINGS

b892eb3bc opt

ο Νηπιαγωγείο Τυρνάβου /5th Kindergarten of Tirnavos

Για την ίδρυση του Τυρνάβου εκφράζονται δυο αντίθετες γνώμες. Κατά τον Κ. Οικονόμον εξ Οικονόμων, η λέξη Τύρναβος είναι σλαβική και σημαίνει αγκαθότοπος. Σύμφωνα με την άποψη αυτή η ίδρυση του Τυρνάβου έγινε τον 7ο ή τον 8ο αιώνα μ.Χ. από Σλάβους κατά τις τότε σλαβικές επιδρομές. Κατά τον Λαρισαίο λόγο Κ. Κούμα, η πόλη ιδρύθηκε από τον Τούρκο κατακτητή της Θεσσαλίας Τουραχάν Μπέη.

Ο Τουραχάν έδωσε στην πόλη το όνομα Τούρναβος από την τουρκική λέξη τούρνα που σημαίνει λαυράκια από τα οποία ήταν γεμάτο το ποτάμι Καραδερές , το σημερινό μάτι.
      Το σωστό είναι ότι ο Τύρναβος χτίστηκε από τους Σλάβους σαν ποιμενικός συνοικισμός με καλύβες.

Οι Σλάβοι που εγκαταστάθηκαν στην περιοχή γρήγορα αφομοιώθηκαν από τους Έλληνες και τα μόνα ίχνη της διάβασής τους είναι τα τοπωνύμια της περιοχής.

Ο Τύρναβος έφτασε στο ανώτερο σημείο άνθισης από το τέλος του 17ου και σ’ όλο το διάστημα του 18ου αιώνα.Η πόλη τότε ήταν έδρα  καντονίου .

Ο Τύρναβος απελευθερώθηκε την 1η Σεπτεμβρίου 1881και προσαρτήθηκε στην Ελλάδα με την απόφαση του  Συνεδρίου του Βερολίνου .

Σήμερα ο Τύρναβος είναι μια ιδιαίτερα ανθηρή πόλη των 20000 κατοίκων που κατά το μεγαλύτερο ποσοστό τους είναι γεωργοί κατά κύριο επάγγελμα. Η πόλη διαθέτει ανεπτυγμένο βιοτικό, πολιτιστικό, μορφωτικό και κοινωνικό επίπεδο. Ιδιαίτερη μνεία αξίζει να γίνει για το  Τυρναβίτικο καρναβάλι  και το έθιμο της  Καθαράς Δευτέρας  που συγκεντρώνεται στον Τύρναβο χιλιάδες λαό από όλα τα μέρη της Ελλάδας.(από το βιβλίο του κ.Βύρωνα Σκρουμπή ΤΥΡΝΑΒΟΣ έκδοση δήμου Τυρνάβου 1997)

1η Ομάδα

be76fa4ec opt

Ο τόπος μου

b56b2661c opt

bb8d3253c opt

Πατήστε στην παρακάτω εικόνα

οθόνης 2022 04 14 175549

TEAM 2

CUSTOMS AND TRADITION

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΕΣ ΦΟΡΕΣΙΕΣ – ΕΘΙΜΑ -ΠΑΡΑΔΟΣΗ

c39e140ac opt

2η ομάδα

bd9d9dee8 opt

bca6f69a8 opt

bdb07ff28 opt

b76eb2268 opt

beba094a8 opt

Πατήστε στην παρακάτω πρόταση

Παραδοσιακές φορεσιές της Ελλάδας

Η τέχνη της σφράγισης

Οι κάτοικοι επεξεργαζόταν το μεταξύ και το ύφαιναν. Μαζί με τα μεταξωτά υφάσματα εμπορευόταν και τα γνωστά «μπουχάσια», βαμβακερά υφάσματα βαμμένα με ριζάρι και τα γαλάζια βαμμένα με λουλάκια. Απαιτείται χρόνος, επιμονή και επιμονή εργασία για τις στάμπες-καλούπια, που το καθένα ήταν μοναδικό έργο τέχνης. Συνήθως οι σταμπωτές, που ήταν αυτοδίδακτοι, σκάλιζαν τις στάμπες, οι οποίες ήταν κατασκευασμένες από μαλακό ξύλο (φλαμούρι) ή σκληρό (αγριογκορτσιά). Η στάμπα με βασικό μαύρο περίγραμμα ονομαζόταν «μάνα» ή «μήτρα» και παρουσίαζε το πιο λεπτό σκάλισμα. Θέματα αντλούσαν από το ζωικό βασίλειο, από νεοκλασικά, αρχαιοελληνικά και νεότερα μοτίβα. Οι Ξακουστοί σκαλιστές στον Τύρναβο ήταν ο Λεων. Σαΐνης (τέλος 19ου αιώνα) και ο Θεμ. Ο Ιωαννίδης, που φοίτησε σε Σχολείο Τέχνης και τα έργα του βραβεύτηκαν δυο φορές στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης (1931,1935). Στην εποχή της ακμής τα εργαστήρια απασχολούσαν πάρα πολλούς τεχνίτες. Από τον 19ο αιώνα ως το 1950 περίπου ακμάζει και η δαντελοπλεκτική, που στόλιζε την τοπική ενδυμασία (πουκάμισα, μπόλιες, πετσέτες κ.α.). Είδος δαντέλας με βελόνα ήταν η μπιμπίλα , που κατασκευαζόταν από άσπρη ή χρωματιστή ή χρυσή κλωστή. Η πιο χαρακτηριστική πολύχρωμη μπιμπίλα ήταν τα «κουκάκια», που φορούσαν οι γυναίκες στη σκέπη τους (κεφαλομάντηλο). Προμήθεια κουκακίων γινόταν όχι μόνο από τα χωριά του Νομού Λάρισας αλλά και εκτός αυτού.

b776c1690 opt

eeeee 1

Πατήστε στην παρακάτω εικόνα

οθόνης 2022 04 14 180531

TEAM 3

LOCAL PRODUCTS

ΤΟΠΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ

3η ομάδα

c4a79d62c opt 1

6666 Πατήστε στην παρακάτω εικόνα

TEAM 4

LOCAL SIGHTS

ΤΟΠΙΚΑ ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ

4η ομάδα

4η

Τα βιβλία και το βίντεο έγιναν με την  συνεργασία

των 5ου & 7ου Νηπιαγωγείων

και του 4ου Δημοτικού Σχολείου Τυρνάβου .

Δημιουργήθηκαν και για το πλαίσιο

Σχεδίου Δράσης Δίκτυο Σχολείων.

Πατήστε πάνω στην εικόνα

Visual Intelligence Games