Pixton Δημιουργώντας ένα κόμικ- Pixton How to create comic strips (Καραγιαννίδου Σοφία)

Για την δημιουργία του πρώτου μας κόμικ ” μαθαίνω για τους πλανήτες….  χρησιμοποιήθηκε η ψηφιακή πλατφόρμα δημιουργίας κόμικ, Pixton EDU. Πρόκειται για ένα  διαδικτυακό εργαλείο, ιδιαίτερα χρήσιμο τόσο για τους εκπαιδευτικούς όσο και για τους μαθητές, το οποίο μπορεί να αξιοποιηθεί ποικιλοτρόπως. Το Pixton EDU είναι η εκπαιδευτική έκδοση της εφαρμογής, και δίνει τη δυνατότητα σε εκπαιδευτικούς αλλά και μαθητές να δημιουργούν κόμικς και να μαθαίνουν μέσα από αυτά. Είναι ένα ευχάριστο, διασκεδαστικό και πολύ ελκυστικό μέσο, ικανό να προσελκύσει το ενδιαφέρον των παιδιών και να ενεργοποιήσει έτσι την συμμετοχή όλων.

The digital comic creation platform Pixton EDU has been used for the creation of our first comic book, entitled : Learning about planets… It is an internet tool, which can prove to be very useful for both educators and students and can be applied in a variety of cases. Pixton EDU is the educational version of the application, which provides both educators and students with the opportunity to create comic strips and books in order to learn through them. It is a fun ,entertaining and very attractive tool ,which can attract the children’s attention and motivate them into participating.

Pixton. Πώς φτιάχνω ένα κόμικOffice (1)