Κυκλοφοριακή Αγωγή- Οι εργασίες μας (Road safety Education – Our work)

Την πρώτη εβδομάδα της τηλεκπαίδευσης λόγω covid-19, συνεχίσαμε να δουλεύουμε με τα παιδιά πάνω σε ένα θέμα που είχαμε ανοίξει τις ημέρες που πηγαίναμε δια ζώσης στο νηπιαγωγείο. Εκεί ο εννοιολογικός μας χάρτης είχε γίνει σε ένα μεγάλο χαρτί, του μέτρου, με το σκεπτικό να έχουμε άμεση και διαρκή επαφή με τις πρότερες γνώσεις των παιδιών επί του θέματος, με τις προσδοκίες τους, αλλά και με τους τρόπους που περιμένανε τα παιδιά να μάθουν πράγματα για το θέμα μας. Με το κλείσιμο των σχολείων δεν ήταν δυνατή αυτή η επαφή.. έτσι, μεταφέραμε τον εννοιολογικό μας χάρτη σε ψηφιακή μορφή, χρησιμοποιώντας το web 2.0 εργαλείο δημιουργίας εννοιολογικών χαρτών coggle.it. Είδαμε με τα παιδιά τον νέο μας ψηφιακό εννοιολογικό χάρτη, θυμηθήκαμε και πάλι τα όσα είχαμε γράψει στον χειρόγραφο εννοιολογικό μας χάρτη και συνεχίσαμε να εργαζόμαστε πάνω στο θέμα μας, που τα ίδια τα παιδιά είχαν βαφτίσει: “Κυκλοφορώ με ασφάλεια” (1οΤμήμα)

In the first week of distance learning due to covid-19, we continued to work with the children on a topic that we had opened up on the days back in the classroom. There our concept map has been made on a large piece of paper, with the idea of ​​having direct and constant contact with the children’s prior knowledge on the subject, with their expectations, but also with the ways in which the children expected to learn things on our subject. With the closing of the schools, this contact was not possible. So, we transferred our concept map in digital form, using the web 2.0 tool for creating concept maps ‘’coggle.it’’. We had the opportunity to explore our new digital concept map, we remembered what we had written in our handwritten concept map and we continued to work on our theme, which the children themselves had given the name: “I move with safety” (1st Class)

Με τις εργασίες των παιδιών του δεύτερου τμήματος δημιουργήσαμε ένα βίντεο με windows movie maker, ένα εργαλείο δημιουργίας βίντεο και ανεβάσαμε πρώτα στο vimeo.com:

With the work of the children of the second class, we created a video with Windows movie maker, a video creation tool and uploaded it first on vimeo.com.