Καλό μήνα!!!

Μαΐ 20201

Καλημέρα και καλό μήνα με υγεία!!!

Ας μάθουμε λίγα πράγματα για το έθιμο του στεφανιού.

Το μαγιάτικο στεφάνι είναι κατασκευή με λουλούδια που γίνεται για τον ερχομό της Άνοιξης. Είναι ελληνικό αλλά όχι μόνο έθιμο. Ιδιαίτερα στα νησιά της Μεσογείου γιορτάζοντας την άνοιξη, την 1η του μήνα Μάη , φτιάχνουν ένα στεφάνι με λουλούδια (συνήθως αγριολούλουδα, μαργαρίτες και πιο σπάνια παπαρούνες) συνήθως από τους αγρούς. Το λουλούδινο στεφάνι που φτιάχνεται την πρωτομαγιά  κρεμιέται έξω από τα σπίτια.Το στεφάνι μένει στο μπαλκόνι μας μέχρι τα μέσα Ιουνίου και στην συνέχεια τα παλιότερα χρόνια στην γιορτή του Αι Γιάννη του Κλείδωνα, στις γειτονιές άναβαν φωτιές και έκαιγαν τα στεφάνια.Στις μεγάλες πόλεις δεν συναντάμε αυτό το έθιμο, σε χωριά όμως και μικρές πόλεις ακόμα και σήμερα οι άνθρωποι μαζεύονται σε πλατείες, ανάβουν φωτιές και καίνε τα στεφάνια. Μάλιστα τα παιδιά από το πρωί εκείνης της μέρας μαζεύουν ξυλαράκια για την φωτιά και το βραδάκι με την βοήθεια των μεγάλων ανάβουν την φωτιά και πηδάνε πάνω από αυτή τρεις φορές για το καλό

Μάιος 2020
« Απρ