Αποστολή Ανακαλύπτουμε το οικοσύστημα του σπιτιού μας

Απρ 202027

Καλημέρα παιδάκια!!!

Μπορεί το σχολείο να είναι άδειο από παιδιά και δασκάλους, όμως ζωή υπάρχει στο σχολείο. Ο κήπος μας έχει ανθήσει, η χελώνα μας περιδιαβαίνει ελεύθερα, η μουσμουλιά έβγαλε καρπούς, η ροδιά έβγαλε φύλλα, το μικρό μας οικοσύστημα είναι ζωντανό.Οικοσύστημα τι σημαίνει άραγε αυτό; Μήπως έχετε και εσείς στο σπίτι σας,στο μπαλκόνι σας ή στην αυλή σας;

Οικοσύστημα με απλά λόγια είναι όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί όπως τα φυτά, τα έντομα, τα ζωάκια, τα λουλούδια, αλλά και τα πραγματάκια που δεν έχουν ζωή όπως οι πέτρες , τα ξυλάκια , τα πλαστικά καπάκια.Όλα μαζί αποτελούν ένα μικρό οικοσύστημα.

Ας γίνουμε λοιπόν μικροί εξερευνητές και ας ψάξουμε να βρούμε το οικοσύστημα του σπιτιού μας, στείλτε μας φωτογραφίες ή ζωγραφιές από φυτά του μπαλκονιού σας ή της αυλής σας και γράψτε τα ονόματα των φυτών.

1. 30/05/1941: Δύο 19χρονοι φοιτητές, ο Μανώλης Γλέζος και ο Απόστολος Σάντας, με μία παράτολμη ενέργειά τους, κατεβάζουν από την Ακρόπολη τη γερμανική σημαία και αναρτούν την ελληνική.