Οι μαθητές του Χριστού

Απρ 202011

Καλημέρα παιδιά, καθώς πλησιάζουν οι μέρες για τη μεγάλη γιορτή του Πάσχα ήρθε η ώρα να μοιραστούμε κάποιες πληροφορίες. Όταν ο Ιησούς ήταν περίπου 30 ετών πήγε στον Ιωάννη για να τον βαφτίσει στον Ιορδάνη ποταμό. Έπειτα ξεκίνησε το μεγάλο έργο της διδασκαλίας του. Χρειαζόταν όμως κοντά του κάποιους ανθρώπους που θα τον βοηθούσαν σ’ αυτή τη δύσκολη αποστολή. Έτσι ξεχώρισε μερικούς υπεύθυνους, έμπιστους και αφοσιωμένους μαθητές.(Φωτογραφία 1)
Πόσοι ήταν οι μαθητές του; Μπορείς να τους μετρήσεις;
Θέλεις να γράψεις τον αριθμό παρέα με τη μαμά ή τον μπαμπά;
Τώρα ζωγράφισε τόσα λουλούδια, ή αστέρια, ή μήλα ή κάτι δικό σου όσα σου λέει και ο αριθμός.
Τα ονόματα των μαθητών του ήταν:
Ανδρέας (ο πρωτόκλητος)
Πέτρος
Ιάκωβος
Ιωάννης
Φίλιππος
Ναθαναήλ (Βαρθολομαίος)
Θωμάς
Ματθαίος
Ιάκωβος
Σίμωνας (ο Ζηλωτής)
Θαδδαίος
Ιούδας (ο Ισκαριώτης)
(προς τους γονείς: γράψτε όλα τα ονόματα των μαθητών σε ξεχωριστά χαρτάκια. Το ίδιο κάντε και με το όνομα του Ιησού, αλλά επιλέξτε άλλο χρώμα μαρκαδόρου) (Φωτογραφία 2)
Δύο μαθητές είχαν το ίδιο όνομα. Ποιοι είναι αυτοί;
Κάποιων μαθητών το όνομα ξεκινάει από το ίδιο γράμμα με του Ιησού. Ξεχώρισε τα ονόματα τους. Πόσα είναι;
Άλλων δύο μαθητών το όνομα ξεκινάει από το ίδιο γράμμα. Προσπάθησε να τα βρεις.
Το δικό σου όνομα ξεκινάει από το ίδιο γράμμα με κάποιο όνομα από όλα αυτά; Μήπως της μαμάς, ή του μπαμπά, ή κάποιου συμμαθητή σου;
Επίλεξε ένα όνομα και αντίγραψε το. Θέλεις να ζωγραφίσεις κάποιο μαθητή;
Ανάμεσα στους μαθητές υπήρχαν και τρία ζευγάρια αδερφών:
Ανδρέας-Πέτρος
Ιάκωβος-Ιωάννης
Ματθαίος-Ιάκωβος
(προς τους γονείς: γράψτε τα συγκεκριμένα ζευγάρια ονομάτων ξανά) (Φωτογραφία 3)
Μπορείς να ξεχωρίσεις και εσύ τα ονόματα των αδερφών;
Αντιστοίχισε τα.
Οι περισσότεροι μαθητές του Ιησού ήταν ψαράδες, όμως ένας από αυτούς ήταν φοροεισπράκτορας• ο Ματθαίος.( Φωτογραφία 4)
Ξέρεις άλλες λέξεις που ξεκινούν από το «Μ» του Ματθαίου;
Ώρα για παιχνίδι. Παίζουμε παρέα με τους γονείς. Σε ένα χαρτί που το έχουμε χωρίσει σε δύο στήλες, γράφουμε λέξεις που ξεκινούν από αυτό το γράμμα. Παίζουμε με τη σειρά και χωρίς ζαβολιές. Στο τέλος μετράμε όλες τις λέξεις. Γράφουμε τους αριθμούς. Ποιος βρήκε τις περισσότερες; Τώρα δώστε τόσα φιλάκια όσο και ο αριθμός των λέξεων που βρήκε ο καθένας σας.
Περάσατε ωραία; Συνεχίστε την καλή δουλειά και το χαμόγελο.
Με πολλή αγάπη, οι δασκάλες σας.
Η εικόνα ίσως περιέχει: 8 άτομα