Τα θαύματα του Χριστού

Απρ 202010

Καλημέρα παιδιά, σήμερα θα μιλήσουμε για τα θαύματα του Ιησού. Ο Ιησούς κατά τη διάρκεια της διδασκαλίας Του έκανε πολλά θαύματα, όμως εδώ επέλεξα να μοιραστώ μαζί σας κάποια από αυτά.

Προς τους γονείς: Σε ένα χαρτί που το χωρίζουμε στη μέση ζωγραφίζουμε από την μία πλευρά τις ομάδες των πιθαριών, ψαριών και ψωμιών και από την άλλη γράφουμε ανακατεμένους τους αριθμούς 2, 5, 6. Κάνουμε ερωτήσεις στα παιδιά για να ξαναθυμηθούν το σωστό πλήθος της κάθε ομάδας. (Θυμάσαι πόσα ήταν τα πιθάρια, ψάρια, ψωμιά;). Έπειτα τα καλούμε να αντιστοιχίσουν τις ομάδες των αντικειμένων με τους σωστούς αριθμούς. (Φωτογραφία 1)
Θέλεις να γράψεις και εσύ τους αριθμούς; Μήπως να φτιάξεις μία δική άσκηση;
Γράφουμε σε χαρτάκια τις λέξεις: ΓΑΜΟΣ, ΚΑΝΑ, ΝΕΡΟ, ΚΡΑΣΙ, ΨΩΜΙ, ΨΑΡΙ, ΛΙΜΝΗ, ΓΕΝΝΗΣΑΡΕΤ, ΠΕΤΡΟΣ(Φωτογραφία 2). Διαβάζουμε στα παιδιά τις λέξεις και τις ανακατεύουμε. Μπορείς να φτιάξεις τις ομάδες των λέξεων που αναφέρονται στο ίδιο θαύμα (Φωτογραφία 3);
Υπάρχουν 3 ζευγάρια λέξεων που ξεκινούν από το ίδιο γράμμα. Μπορείς να τα βρεις (Φωτογραφία 4); Τώρα κύκλωσε το δεύτερο γράμμα αυτών των λέξεων (Φωτογραφία 5). Μπορείς να ξεχωρίσεις πού γράφει ΚΑΝΑ, ΚΡΑΣΙ, κλπ; Ποια λέξη από αυτές θέλεις να αντιγράψεις;
Να περνάτε καλά! Ηλιόλουστες οι μέρες μας και οι καρδιές μας!