Που είσαι Λάζαρε

Απρ 202010

Αγαπημένα μου παιδιά, αύριο γιορτάζουμε την Ανάσταση του Λαζάρου! Είναι ένα από τα θαύματα του Χριστού μας. Ο Λάζαρος ήταν ένας πολύ καλός φίλος του Χριστού. Ο Χριστός δίδασκε σε κάποια χωριά, τότε ο Λάζαρος από την Βηθανία αρρώστησε βαριά. Όταν ο Χριστός έμαθε για τον φίλο του ξεκίνησε για να τον βρει, όμως μέχρι να φτάσει ο Λάζαρος είχε πεθάνει… Τους βρήκε όλους να θρηνούν. Του είπαν πως ο Λάζαρος δεν υπάρχει πια. Τότε ο Ιησούς σηκώνοντας τα χέρια του και κοιτάζοντας στον ουρανό ειπε: «Λάζαρε έβγα έξω» ο νεκρός Λάζαρος βγήκε από τον τάφο, και έτσι Χριστός νίκησε το θάνατο. Σε πολλές περιοχές της Ελλάδας τα παιδιά στολίζουν καλαθάκια, φτιάχνουν τα λαζαράκια, μαθαίνουν τα κάλαντα του Λαζάρου και τα τραγουδούν από το πρωί από πόρτα σε πόρτα. Οι νοικοκυρές τους δίνουν αυγά, ξηρούς καρπούς και άλλα πράγματα! Συνταγή για λαζαράκια υπάρχει ήδη στις οδηγίες που σας έχουμε στείλει για το Πάσχα! Μανούλες λερώσετε τα χεράκια σας μαζί με τα παιδάκια πειραματιστείτε και φτιάξτε τα λαζαράκια σας ακούστε και τα κάλαντα!!!????

1. 31/05/1916: Διεξάγεται η Ναυμαχία της Γιουτλάνδης, η μεγαλύτερη ναυμαχία του Α Παγκοσμίου Πολέμου, μεταξύ Αγγλίας και Γερμανίας.