Η κυρά Σαρακοστή

Απρ 20205

Μικροί εξερευνητές, σούπερ ήρωες και υπέροχοι φωτεινούληδες σήμερα έχουμε μάθημα ανακεφαλαίωσης για την κυρά – Σαρακοστή. Θυμάστε που την είχαμε φτιάξει στην τάξη και την πήρατε στο σπίτι για να της αφαιρείται κάθε Σάββατο και από ένα πόδι; Δεν πιστεύω να την ξεχάσατε και να κουβαλάει ακόμα και τα εφτά της πόδια, ούτε και να τα έχετε αφαιρέσει όλα! Λογικά σήμερα θα πρέπει να έχει ακόμα τρία από αυτά. Έχετε να κόψετε δύο ακόμα και το Μεγάλο Σάββατο θα πάρετε και το τελευταίο.
Σύμφωνα με το έθιμο το τελευταίο πόδι αφού το τύλιγαν σε μικρό μπαλάκι, το έβαζαν μέσα στο ψωμί της Ανάστασης και όποιος τύχαινε τη φέτα ψωμί με το τελευταίο πόδι της κυράς-Σαρακοστής θεωρούνταν καλότυχος. Στη Χίο το έβαζαν σε ένα ξερό σύκο ή σε ένα καρύδι. Στον Πόντο έμπηγαν σε μία ψημένη πατάτα ή σε ένα κρεμμύδι εφτά φτερά και την κρεμούσαν από το ταβάνι. (Πληροφορίες από το βιβλίο της Νίκης Κάντζου: Καθημερινές διαθεματικές δραστηριότητες για το νηπιαγωγείο).
Ερωτήσεις:
1. Ποιο χαρακτηριστικό του προσώπου λείπει από την κυρα- Σαρακοστή και γιατί;
2. Γιατί τα χέρια της είναι σταυρωμένα;
3. Γιατί έχει κλειστά τα βλέφαρα της;
Αυτά για την ώρα. Σας αγαπάμε όλες οι δασκάλες σας!