Ανακύκλωση

Πρόγραμμα  ανακύκλωσης του Δήμου Ν. Προποντίδας μας παρουσίασαν υπάλληλοι του δήμου την Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου στο σχολείο μας!

Έφεραν τέσσερις κάδους διαφορετικών χρωμάτων ανάλογα με το υλικό που ανακυκλώνουμε, χαρτί, πλαστικό, αλουμίνιο, οργανικές ύλες! Έτσι τα παιδιά γνώρισαν εκτός από τον μπλε κάδο ανακύκλωσης που ήδη γνωρίζουν και τους ξεχωριστούς κάδους!

Παρακολούθησαν και σχετικά βιντεάκια, συζήτησαν με τις κυρίες, τέλος έπαιξαν το παιχνίδι βάλε το ανακυκλώσιμο “σκουπίδι” στον σωστό κάδο!

Να τονίσουμε πως στο σχολείο μας με ζήλο των εκπαιδευτικών κάνουμε ανακύκλωση χωρίς να έχουμε κάδους! Συγκεντρώνοντας τα ανακυκλώσιμα για τους μπλε κάδους όπου κάθε φορά και άλλο παιδάκι παίρνει την μεγάλη τσάντα και μαζί με την μαμά του την πηγαίνει στον μπλε κάδο! Το χαίρονται και το βιώνουν τα παιδιά, πιστεύουμε πως έτσι ίσως βάλουμε και τους γονείς που δεν ανακυκλώνουν στην διαδικασία να το σκεφτούν και να το πράξουν και στο σπίτι τους!

Ευχαριστούμε πολύ τις κυρίες του Δήμου για την χρήσιμη και ενδιαφέρουσα παρουσίαση!