Στο σχολείο μας μύρισε…. ΠΑΣΧΑ!!!

Γιορτάσαμε το Πάσχα στο σχολείο μας μαθαίνοντας για τη Ζωή του Χριστού, φτιάχνοντας κατασκευές και αναβιώνοντας τα Πασχαλινά έθιμα.

Είχαμε τη χαρά να δημιουργήσουμε όμορφες Πασχαλινές κάρτες και να τις ανταλλάξουμε  με αγαπημένα μας πρόσωπα.

ΠΑΣΧ. ΚΑΡΤΕΣ ΠΡΩΙΝΑ 1 ΠΑΣΧ. ΚΑΡΤΕΣ ΠΡΩΙΝΑ 2 ΚΟΥΝΕΛΑΚΙΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟ 1ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟ

Ζυμώσαμε και πλάσαμε κουλουράκια λαδιού νηστίσιμα !

ΚΟΥΛΟΥΡΙΑ 1 ΚΟΥΛΟΥΡΙΑ 3 ΚΟΥΛΟΥΡΙΑ 4 ΚΟΥΛΟΥΡΙΑ 5

ΚΟΥΛΟΥΡΙΑ 6 ΤΕΛΙΚΟ

Βάψαμε κόκκινα αυγά ….

ΒΑΨΙΜΟ ΑΥΓΩΝ 1 ΒΑΨΙΜΟ ΑΥΓΩΝ 2 ΒΑΨΙΜΟ ΑΥΓΩΝ 3 ΒΑΨΙΜΟ ΑΥΓΩΝ 4

ΒΑΨΙΜΟ ΑΥΓΩΝ 5

και γεμίσαμε τα Πασχαλινά καλάθια μας!!!

ΠΑΣΧ. ΚΑΛΑΘΙΑ ΤΜ. 2 α ΠΑΣΧ. ΚΑΛΑΘΙΑ ΤΜ. 2 β ΠΑΣΧ. ΚΑΛΑΘΙΑ ΤΜ.1

Με την καθηγήτρια των Αγγλικών τα παιδιά έμαθαν για το  έθιμο του ” Easter Bunny ” (Πασχαλινού Λαγού)   που κατά την παράδοση των Άγγλων κρύβει σοκολατένια αυγά στους κήπους και τις αυλές για να τα βρουν τα παιδιά και έπαιξαν το παιχνίδι ” Easter Eggs Hunt” (Κυνήγι Πασχαλινών Αυγών)!!

EASTER BUNNY 1 EASTER BUNNY 2

Φτιάξαμε σταυρούς από πηλό και εκκλησιαστήκαμε στο εκκλησάκι του Αγίου Μελετίου.

ΣΤΑΥΡΟΙ ΤΜ. 1 ΣΤΑΥΡΟΙ ΤΜ. 2ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΜΟΣ

Την Παρασκευή πριν από το Σάββατο του Λαζάρου  δημιουργήσαμε ομαδική κάρτα με ευχές και επισκεφτήκαμε το γειτονικό μας 5ο Δημοτικό σχολείο , είπαμε τα κάλαντα του Λαζάρου και ανταλλάξαμε δώρα και ευχές!

ΑΦΙΣΑ 5ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ 1 ΑΦΙΣΑ 5ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ 2 ΛΑΖΑΡΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΘΙ ΕΥΧΕΣ 1 ΛΑΖΑΡΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΘΙΑ ΛΑΖΑΡΟΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟ