Χαιρετισμός της Ψυχολόγου ΠΕ23 του 5ου Νηπιαγωγείου Ιωαννίνων

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

ονομάζομαι Παππά Ευαγγελία και θα έχω τη χαρά να συνεργάζομαι με το 5ο Νηπιαγωγείο Ιωαννίνων, ως ψυχολόγος μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς, στο πλαίσιο του προγράμματος υποστήριξης σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Αν και η άφιξή μου στο σχολείο ήρθε λίγο ετεροχρονισμένα και σίγουρα θα ήταν πιο ωφέλιμο να ξεκινούσε η γνωριμία μας από την αρχή του σχολικού έτους, ωστόσο, ευελπιστώ πως αυτό δεν θα σταθεί εμπόδιο στη δημιουργία μιας γόνιμης και αρμονικής συνεργασίας μεταξύ μας, με γνώμονα πάντοτε το καλό των παιδιών. Ο ρόλος μου στο νηπιαγωγείο για τους ακόλουθους μήνες θα είναι η παροχή ενημέρωσης, ενδυνάμωσης, συμβουλευτικής και ψυχοκοινωνικής υποστήριξης προς όλη τη σχολική κοινότητα, μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς, με σκοπό την αποτελεσματικότερη διαχείριση από όλους μας κρίσιμων ή και απρόβλεπτων καταστάσεων, όπως η πανδημία του COVID-19, δημιουργώντας ένα ασφαλές σχολικό περιβάλλον για τα παιδιά. Ανάλογα με τις ανάγκες που θα προκύψουν, λοιπόν, θα υπάρχει η δυνατότητα να παρακολουθήσετε ατομικές συνεδρίες ψυχοκοινωνικής ενδυνάμωσης, ομαδική συμβουλευτική, καθώς και διαθεματικά –βιωματικά σεμινάρια ή εισηγήσεις. Οι συνεδρίες μας κατά την περίοδο αναστολής λειτουργίας των σχολείων θα πραγματοποιούνται μέσω της πλατφόρμας webex, κάθε ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ και κατόπιν επικοινωνίας μας.

Εύχομαι η νέα χρονιά να είναι καλύτερη για όλους μας και να έχουμε τη δυνατότητα να γνωριστούμε από κοντά, χτίζοντας μία πιο άμεση επικοινωνία! Καλές γιορτές σε όλους σας!

Ευαγγελία Παππά