Στις 19 Απριλίου επισκέφτηκε το νηπιαγωγείο μας η ομάδα “ΔΡΩ” η οποία οργάνωσε ένα Πασχαλινό Βιωματικό εργαστήρι, για την κατασκευή λαμπάδας από φυσική κηρήθρα. Τα παιδιά συμμετείχαν ενεργά καθώς είδαν, άγγιξαν και μύρισαν κερί μέλισσας. Παρατήρησαν και έμαθαν πληροφορίες για την κηρήθρα του μελισσοκόμου, ενώ τύλιξαν φύλλο κηρήθρας δημιουργώντας κατ’ αυτόν τον τρόπο τη δική τους προσωπική λαμπάδα την οποία στη συνέχεια στόλισαν με διάφορα διακοσμητικά.
![“Δημιουργία Λαμπάδας από Φυσική Κηρήθρα”](https://blogs.sch.gr/5nipiliou/files/2024/05/20240419_095356.jpg?x51290)