Ανακοινώσεις και νέα…

Βεβαίωση Φοίτησης Νηπίου (με Αριθμός Μητρώου μαθητή) μέσω Gov.gr
Αγαπητοί Γονείς,
Σας ενημερώνουμε ότι από τις 20 Φεβρουαρίου 2024 μπορείτε να βγάλετε μέσω Gov.gr βεβαίωση φοίτησης του παιδιού σας (με τον αριθμό μητρώου) και το αρχείο αυτό μπορείτε να το επισυνάψετε ηλεκτρονικά όπου είναι απαραίτητο.

Οι ενδιαφερόμενοι κηδεμόνες και ενήλικοι μαθητές, μέσω μιας απλής και φιλικής διαδικασίας μπορούν να εκδώσουν ηλεκτρονικά τη βεβαίωση φοίτησης σε σχολείο της πρωτοβάθμιας ή της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και να την παραλάβουν στην προσωπική τους θυρίδα πολίτη στο my.gov.gr, εύκολα και χωρίς περιττή γραφειοκρατία.

Η υπηρεσία είναι προσβάσιμη είτε απευθείας στο gov.gr, είτε στην  ενότητα «Εκπαίδευση» και στην υποενότητα «Εγγραφή σε σχολείο».

Για την έκδοση της βεβαίωσης μαθητή οι ενδιαφερόμενοι συνδέονται με τους προσωπικούς κωδικούς πρόσβασής τους στο TaxisNet και εκδίδουν τη βεβαίωση, χωρίς να απαιτείται να συμπληρώσουν κανένα άλλο στοιχείο.

Παράταση στις εγγραφές για το σχολικό έτος 2024-2025

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημόσια Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία της χώρας για το σχολικό έτος 2024-2025, παρατείνονται μέχρι και την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024.

Εγγραφές για το σχολικό έτος 2024-2025

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές νηπίων για το σχολικό έτος 2024-2025  θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά από 1-20 Μαρτίου 2024.

Φέτος εγγράφονται υποχρεωτικά τα παιδιά που είναι γεννημένα το 2020.

Οι εγγραφές θα γίνονται ηλεκτρονικά στη διεύθυνση https://proti-eggrafi.services.gov.gr/ από τους Γονείς και Κηδεμόνες του παιδιού

με τους κωδικούς του taxisnet.

Η εγγραφή των προνηπίων στο δεύτερο έτος του νηπιαγωγείου γίνεται αυτεπάγγελτα, οι γονείς δηλώνουν μόνο αν επιθυμούν τη συμμετοχή τους στο προαιρετικό τμήμα.

Για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μας καθημερινά

στο τηλέφωνο: 2271020092 (12:10-13:00) ή

στο email του Νηπιαγωγείου: 5nipchi@sch.gr

Η προσκόμιση των δικαιολογητικών για την εγγραφή του παιδιού σας θα γίνεται  κατόπιν ραντεβού (12:10 – 13:00)

Για την  εγκύκλιο των εγγραφών, με αναλυτικές οδηγίες για τον τρόπο εγγραφής και τα απαραίτητα δικαιολογητικά πατήστε

εδώ  ΨΡΚΛ46ΝΚΠΔ-ΑΜΡ

και εδώ  Eγγραφές 2024-2025

ενώ μπορείτε να πάρετε οδηγίες παρακολουθώντας το παρακάτω βίντεο:

• Πατώντας στην παρακάτω επιγραφή μπορείτε να ενημερωθείτε για τις θεματικές που θα διαπραγματευτούμε τη φετινή σχολική χρονιά στα εργαστήρια δεξιοτήτων!

Εργαστήρια Δεξιοτήτων  2023-2024

Εργαστήρια Δεξιοτήτων 2022-2023

Οδηγίες για την έναρξη λειτουργίας των σχολικών μονάδων Π_θμιας και Δ_θμιας Εκπαίδευσης και Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης