Γλυκός αποχαιρετισμός….

Μια ακόμη σχολική χρονιά ολοκληρώθηκε!!

Κρατώντας μες στο μυαλό και στην καρδιά μας τις όμορφες αναμνήσεις από κάθε παιδί ξεχωριστά ,σας ευχόμαστε  ολόψυχα :

ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΑΝΕΜΕΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ !!

Κλείνουμε γλυκά με μια συνταγή παγωτού από την Αποστολία μας την οποία ευχαριστούμε πολύ και ένα τραγούδι που ξέρουμε ότι αγαπάτε πολύ!!

ΠΑΓΩΤΟ ΒΑΝΙΛΙΑ

Θα χρειαστούμε:

1 κουτί φυτική σαντιγύ( 250 γρ.)

1 κουτί ζαχαρούχο γάλα(400 γρ.)

1 κουτί εβαπορέ γάλα( 400 γρ.)

1 βανίλια

Εκτέλεση:

Χτυπάμε τη σαντιγύ σε μίξερ για 1′( χαμηλή ταχύτητα).Δυναμώνουμε το μίξερ και χτυπάμε για 4′ μέχρι να αφρατέψει! Προσθέτουμε λίγο-λίγο το ζαχαρούχο και χτυπάμε σε δυνατή ταχύτητα για 5΄.

Τέλος προσθέτουμε τη βανίλια και χαμηλώνουμε την ταχύτητα.Προσθέτουμε λίγο-λίγο το εβαπορέ , δυναμώνουμε την ταχύτητα και χτυπάμε για 3′.

Βάζουμε το μίγμα στην κατάψυξη για 1 ώρα και ξαναανακατεύουμε για 3′ διπλασιάζοντας τον όγκο!

Το ξαναβάζουμε στην κατάψυξη και μετά από 1 ώρα ανακατεύουμε και πάλι.

Τέλος, το τοποθετούμε στην κατάψυξη και μετά από λίγες ώρες είναι έτοιμο!!!

Για γεύση μπισκότο….

Ρίχνουμε στο μίγμα μας θρυμματισμένα γεμιστά μπισκότα(100 γρ.), πριν το βάλουμε για τελευταία φορά στην κατάψυξη!!

Για γεύση στρατσιατέλα……

Λιώνουμε και περιχύνουμε με κουβερτούρα το μίγμα μας, πριν το βάλουμε για τελευταία φορά στην κατάψυξη!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!

….και όπως σας είχαμε υποσχεθεί…….ο αγαπημένος σας Παγωτατζής.…….είναι εδώ!!

ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΜΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΠΟΛΥ…..ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΣΑΣ!!!

2 σχόλια στο “Γλυκός αποχαιρετισμός….

1. Kαλό καλοκαίρι σε όλους….
    Ευχαριστούμε και τις τρεις εξαίρετες νηπιαγώγους που φρόντισαν με τόσο αγάπη τα μικρά μας αλλά και τα εκπαίδευσαν δίνοντας τους τα απαραίτητα εφόδια να συνέχισουν την σχολίκη τους πορεία!!!!
    Ηλιάννα (μαμά του Χάρη)

Τα σχόλια είναι κλειστά.