Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη

Θεματική ενότητα

Ενδιαφέρομαι και ενεργώ κοινωνική ενσυναίσθηση και ευθύνη ” Φροντίζω και ενεργώ για τη γειτονιά μας.”

1 2

Zητάμε από τους μαθητές να ζωγραφίσουν την γειτονιά τους σε μία κόλλα Α4. Οι μαθητές κάνουν τη ζωγραφιά τους στο σπίτι και τη φέρνουν στην τάξη την πρώτη ημέρα του προγράμματος.

Βρίσκουμε στον υπολογιστή του σχολείου στο ίντερνετ (μηχανή αναζήτησης Google

Earth-Χάρτες) έναν τοπικό χάρτη της πόλης μας.

Συζητήσαμε για την γειτονιά. Τι υπάρχει, τι βλέπουμε και τα παιδιά αποφάσισαν να κάνουν σε ομαδική εργασία: σπίτια, πολυκατοικίες, το σχολείο μας.

Συγγραφή σε χαρτί (από τους μαθητές) του ονόματος της περιφερειακής ενότητας και της περιφέρειας που κατοικούν οι μαθητές μας.

Συμπλήρωση του πολιτικού χάρτη της περιφερειακή μας ενότητας. Ζωγραφική των νομών της περιφερειακής ενότητας με διαφορετικό χρώμα.

χαρτης

ΗΠΕΙΡΟΣ

Νομός                        Πρωτεύουσα

1. Άρτας                            Άρτα

2. Ιωαννίνων                  Γιάννενα

3. Θεσπρωτίας               Ηγουμενίτσα

4. Πρέβεζας                    Πρέβεζα

Χαρτογράφηση της γειτονιάς μας με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά (π.χ. περιβαλλοντικό πρόβλημα  και ιστορικό μνημείο).

Περίπατος προσεκτικής παρατήρησης στη γειτονιά με σκοπό την καταγραφή οπτικών και ηχητικών δεδομένων -φωτογράφιση σημαντικών χώρων.

Πήγαμε βόλτα στην γειτονιά για να δούμε ποιοι είναι οι άλλοι κάτοικοι της γειτονιάς μας.

Στην διαδρομή συναντήσαμε πουλιά, αδέσποτα σκυλάκια και ελεύθερες μερικές γατούλες.

Οι δρόμοι ήταν σχετικά καθαροί και τα σπίτια γενικά σε καλή κατάσταση. Είδαμε όμορφα λουλούδια στις αυλές και σε κάποια μπαλκόνια και μυρίσαμε τα άνθη σε κάποιες πορτοκαλιές.

Εντοπισμός περιβαλλοντικού ζητήματος και καταγραφή προτεινόμενων λύσεων/προτάσεων.

Σαφάρι… στη γειτονιάς μας

στη γειτονιάς μας

Φτιάχνουμε το λεξικό της γειτονιάς.

Φύλλα εργασίας.

Δημιουργία αφίσας.:  Η ιδανική γειτονιά που ονειρεύομαι….

PosterMyWall

Ζωγραφίζω την ιδανική  γειτονιά.