Έναρξη λειτουργίας της πλατφόρμας αντιμετώπισης της ενδοσχολικης βίας stop-bullying.gov.gr

Συγγραφέας: 5ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΟΛΟΥ στις 11 Απριλίου 2024

Screenshot 2024 04 15 131900 768x363 1

Την Τρίτη 9/4/2024 άρχισε να λειτουργεί η νέα ψηφιακή πλατφόρμα του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. stop-bullying.gov.gr, για την υποβολή καταγγελιών περιστατικών ενδοσχολικής βίας.

Σ’ αυτή την πλατφόρμα θα μπορούν μαθητές, μαθήτριες, γονείς και εκπαιδευτικοί να αναφέρουν περιστατικά βίας στο σχολείο τους που είτε οι ίδιοι βιώνουν, είτε γίνονται μάρτυρες.

Οι καταγγελίες στην πλατφόρμα θα είναι επώνυμες και ήδη οι γονείς έχουν λάβει ηλεκτρονικά μέσω του myschool τον αριθμό μητρώου των παιδιών τους, ώστε να μπορεί να γίνει ταυτοποίηση του/της μαθητή/ριας που κάνει την καταγγελία.

Η χρήση της πλατφόρμας θα είναι αρκετά απλή. Θα υπάρχουν ερωτήσεις αλλά και πεδία που θα μπορούν οι καταγγέλλοντες και καταγγέλλουσες να γράφουν αναλυτικά το περιστατικό στο οποίο ήταν μάρτυρες ή θύματα.

Σε πρώτο βαθμό θα ασχολείται το σχολείο και αν το περιστατικό αξιολογηθεί ως πολύ σοβαρό, τότε θα το διαχειρίζεται η Διεύθυνση Εκπαίδευσης: μια τετραμελής επιτροπή η οποία θα αποτελείται από ψυχολόγο, κοινωνικό λειτουργό και δύο εκπαιδευτικούς.