ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Β ΛΥΚΕΙΟΥ

Συγγραφέας: 5ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΟΛΟΥ στις 7 Μαρτίου 2024

Τα λόγια είναι περιττά όταν έχεις να μιλήσεις για την ταινία της Εύας Νάθενα, «Η φόνισσα» του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη.

«Κυρία, σκοτεινή ταινία, τα χρώματα μουντά, αλλά δυνατή, έντονα τα συναισθήματα»

«Κυρία, τι θαυμάσια που έπαιξαν όλοι!»,  σε μερικά πρόσωπα μάλιστα φάνηκε και μία λάμψη, τα μάτια γυάλιζαν από μία λεπτή συγκίνηση.

Αυτό είναι το αποτέλεσμα που έχει η τέχνη στην ψυχή των μαθητών μας. Ακόμη κι αν δεν κατανοούν πολλά, όμως αγγίζει κάποια χορδή, που, ποιος ξέρει, μπορεί να αναδυθεί ξαφνικά στο μέλλον….

Η σκηνοθετική δράση, η ατμόσφαιρα του έργου, τα μηνύματα, αλλά προπάντων οι ερμηνείες, αποτέλεσαν υπόδειγμα καλλιτεχνικής δημιουργίας της 7ης Τέχνης. Μακάρι να αποτελέσει – αμελητέο έστω – έναυσμα ευαισθητοποίησης και επαφής των μαθητών μας με τον ποιοτικό κινηματογράφο.

Την ταινία παρακολούθησαν οι μαθητές της Β’ Τάξης του σχολείου μας με τη συνοδεία των καθηγητών τους κκ. Αργυράκη Σοφίας, Κούντρια Μαρίας και Ποζαρέντση Ελένης

ΦΟΝΙΣΣΑ 1 ΦΟΝΙΣΣΑ 2ΦΟΝΙΣΣΑ 3