Ο Αγιασμός στο 5ο ΓΕΛ Τρικάλων

Ο Αγιασμός στο 5ο ΓΕΛ Τρικάλων:

Με θερμές ευχές και φιλόδοξα οράματα για τη νέα σχολική χρονιά 2019-20, τελέσθηκε σήμερα το πρωί (Τετάρτη 11/09/2019, ώρα 10:00 π.μ.) ο καθιερωμένος Αγιασμός στο 5ο Γενικό Λύκειο Τρικάλων. Τον Αγιασμό τέλεσε ο ιερέας της ενορίας του Αγίου Νικολάου εκ Μετσόβου π. Κυρίτσης Δημήτριος, συνοδευόμενος από ακόμη δύο ιερείς. Παρευρέθηκε και απηύθυνε χαιρετισμό, η Δημοτική Σύμβουλος και Αντιδήμαρχος Δήμου Τρικκαίων κ. Μητσιάδη Βασιλένα.
Το σχολείο μας γέμισε ξανά από νεανική ορμή, αισιόδοξα χαμόγελα, λαμπερά βλέμματα, χαρούμενες φωνές! Από αυτή την πρώτη μέρα στο σχολείο, όλοι μαζί, μαθητές και εκπαιδευτικοί, αντλούμε τη δύναμη, το όραμα, την έμπνευση για μια ακόμα δημιουργική χρονιά. Γιατί το σχολείο μας ενισχύει στην προσπάθειά μας να εδραζόμαστε στις στέρεες βάσεις του ανθρωπισμού, που είναι η προσφορά, η ενσυναίσθηση, η αλληλεγγύη και η ανεκτικότητα. Στο σχολείο, ένα χώρο γνώσης, μόρφωσης και ουσιαστικής παιδείας, ανάβει μέσα μας η φλόγα για δυνατούς αγώνες στη ζωή , για όνειρα και υψηλούς στόχους. Οι καθηγητές σ’ αυτήν τη προσπάθεια είμαστε καθοδηγητές και συνοδοιπόροι των μαθητών/τριών μας. Εύχομαι υγεία, δύναμη και αφοσίωση σε όλους τους παράγοντες της σχολικής μας κοινότητας: μαθητές, καθηγητές, γονείς.

Η Διευθύντρια του 5ου ΓΕΛ Τρικάλων,
Ηλιάδη Αμαλία, φιλόλογος-ιστορικός.