Πρόκριση στους τελικούς ποδοσφαίρου Λυκείων στην Θεσσαλική περιφέρεια είχαμε για την ομάδα αγοριών του 5ου ΓΕΛ, πρωταθλήτρια Τρικάλων! Η ομάδα αγοριών του 5ου ΓΕΛ Τρικάλων επικράτησε στον ημιτελικό του 1ου ΕΠΑΛ Καρδίτσας στα πέναλτι με 3-1 ( 0-0 ο κανονικός αγώνας) και θα παίξει στον τελικό με τη νικήτρια ομάδα Βόλου-Λάρισας εκτός έδρας.Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας, παίκτες και κοινό, που με ζήλο, ζωντάνια και κοσμιότητα ανέδειξαν το “ευ αγωνίζεσθαι” σε υπέρτατη αξία του Λυκείου μας, του 5ου ΓΕΛ Τρικάλων! Επίσης θερμά συγχαρητήρια αξίζουν, αναμφίβολα, στους προπονητές τους, εκλεκτούς συναδέλφους κκ. Καρατώλο Γιώργο, καθηγητή πληροφορικής & μαθηματικό, Γεωργόπουλο Γιάννη, καθηγητή Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας & Μουζακιάρη Γιώργο, φιλόλογο! Ως εκπρόσωπος της σχολικής κοινότητας του 5ου ΓΕΛ Τρικάλων, εκφράζω την άφατη χαρά μας για την νίκη της ομάδας μας, την μεγάλη ικανοποίησή μας για την ευόδωση των συστηματικών προσπαθειών της και τις ειλικρινείς μας ευχαριστίες προς τους άξιους παίκτες μας και τους αξιόλογους προπονητές τους!!! (https://trikalasportiva.gr/ston-teliko-thessalias-5o-gel-t…/)
Αμαλία Ηλιάδη, φιλόλογος-ιστορικός, Διευθύντρια 5ου ΓΕΛ Τρικάλων.