«Ο Κωνσταντίνος Μπούρης, μαθητής του 5ου ΓΕΛ Τρικάλων εκθέτει τις σκέψεις του από την πρώτη του χρονιά στο Λύκειο»

Σχολικό έτος 2017-2018. Πρώτη χρονιά στο Λύκειο. Ένα νέο περιβάλλον και νέες απαιτήσεις μας περίμεναν τους μαθητές της Α’  Λυκείου. Οι ζωές μας στο Λύκειο αλλάζουν. Ο καθένας αποσκοπεί στη δημιουργία θεμελίων που είναι απαραίτητα για το μέλλον του. Έγινε αισθητό από πολλούς από εμάς ότι η δυσκολία ήταν μεγαλύτερη στο Λύκειο σε σχέση με το Γυμνάσιο. Όμως με καλή θέληση και με συνεργασία και επικοινωνία ανάμεσα σε μαθητές και διδάσκοντες, τα πάντα γίνονται πιο ευνοϊκά.

Στα πλαίσια του Λυκείου συγκεντρώσαμε πολλές νέες πληροφορίες, μάθαμε πάρα πολλά νέα πράγματα, αφενός μέσω της διδασκαλίας και αφετέρου μέσω εκπαιδευτικών εκδρομών. Ο Σύλλογος Διδασκόντων μας έδωσε πολλές ευκαιρίες να συμμετέχουμε σε εκπαιδευτικά προγράμματα, κάτι που πολλούς μας χαροποίησε. Έτσι λοιπόν, μία ακόμα χρονιά έρχεται στο τέλος. Σαφώς, κρατάμε τα καλά! Η ένταξη στο Λύκειο δεν είναι εύκολη. Έτσι τουλάχιστον πιστεύαμε. Καθώς, κάτι τέτοιο το διέψευσε ένα σύνολο συντελεστών, κυρίως οι καθηγητές που με ζήλο και όρεξη κατάφεραν να μας βοηθήσουν και να μας δείξουν ότι  όλα είναι πιο εύκολα και βατά από όσο περιμέναμε. Μετά από τη σημερινή γιορτή λήξης, ανεβαίνουμε τάξη. Μια υπέροχη χρονιά έφτασε στο τέλος της. Ευχαριστούμε όλους τους καθηγητές ξεχωριστά καθώς και την διευθύντρια του Λυκείου, κα Ηλιάδη Αμαλία, που μας χάρισαν μία όμορφη χρονιά. Ραντεβού τον Σεπτέμβριο!

Με πολλή εκτίμηση,

Ο μαθητής Μπούρης Κωνσταντίνος

Σας ευχαριστούμε για όλα!!!!