Το 5ο ΓΕΛ στο ΚΠΕ Περτουλίου-Τρικκαίων

Το 5ο ΓΕΛ στο ΚΠΕ Περτουλίου-Τρικκαίων, στο λόφο του Προφήτη Ηλία ενημερώθηκε για τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, την Παρασκευή 15-12-2017 στο πλαίσιο ημερήσιου εκπαιδευτικού προγράμματος που διενεργήθηκε από την παιδαγωγική του ομάδα και τους υπεύθυνους καθηγητές και συνοδούς της εκπαιδευτικής μετακίνησης κ.κ. Γραδούλα Αλεξάνδρα, μηχανικό ΑΣΕΤΕΜ  και Ηλιάδη Αμαλία, Φιλόλογο-Ιστορικό και Δ/ντρια του 5ου ΓΕΛ Τρικάλων.

Το κλιμάκιο μαθητών/τριών που ενεπλάκη και συμμετείχε στην βιωματική ,εκπαιδευτική διαδικασία προερχόταν από την Α’ Λυκείου και εκπαιδεύτηκε μέσω θεωρίας,  διαμεσολαβημένης παρουσίασης, διαδραστικών ψηφιακών παιχνιδιών, πειραμάτων στο εργαστήρι και της μεθόδου των στοχευμένων ερωταποκρίσεων  στις πολλαπλές δυνατότητες εξοικονόμησης ενέργειας που μας παρέχει η προσπάθεια μείωσης του οικολογικού μας αποτυπώματος και της υπερκαταναλωτικής μας τάσης.

Τα οφέλη για τους μαθητές/τριες υπήρξαν πολλά και διαφορετικής υφής και κλίμακας γιατί  οι εκπαιδευτικές επισκέψεις, εκτεταμένες ή σύντομες χρονικά, είναι πολύ σημαντικό στοιχείο της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Έχουν σχέση και με τη μάθηση και με την ψυχαγωγία των μαθητών. Με τη μάθηση, γιατί προσφέρουν τη δυνατότητα στους μαθητές να επισκεφτούν και να γνωρίσουν μέρη με μορφωτική αξία, και με την ψυχαγωγία, γιατί τους δίνουν την ευκαιρία να ξεφύγουν, έστω για λίγο, από τις απαιτήσεις και την ένταση του καθημερινού σχολικού προγράμματος και να έρθουν σε επαφή με τη φύση και με δημιουργήματα του τεχνικού και πνευματικού πολιτισμού του ανθρώπου που προσφέρουν γνώση, αισθητική απόλαυση και νοητική, πνευματική- ψυχική ευχαρίστηση.