5ο Γενικό Λύκειο Τρικάλων 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, Δευτέρα, 2 Οκτωβρίου 2017: «Αθλούμαι – ΧαράΖΩ το μέλλον»

5ο Γενικό Λύκειο Τρικάλων

4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού,

Δευτέρα, 2 Οκτωβρίου 2017: «Αθλούμαι – ΧαράΖΩ το μέλλον»

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων αναγνωρίζοντας την Παρεμβατική Δυναμική της άθλησης και της δια βίου άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθετεί (ενταγμένη στο ευρύτερο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου» την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού),την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους. Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού  συνδέεται κάθε σχολική χρονιά με κεντρικό «θεματικό άξονα» ευρύτερου μαθησιακού/συμπεριφορικού πεδίου που όμως  υλοποιείται βιωματικά μέσα από το σχολικό αθλητισμό.

Με το σύνθημα «Αθλούμαι – ΧαράΖΩ το μέλλον»,  η 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να συμμετέχουν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις και δραστηριότητες, καθώς επίσης και την ευκαιρία να βελτιώσουν τη φυσική τους κατάσταση, συνηθίζοντας σ’ έναν τρόπο ζωής και άσκησης που, ιδανικά, θα συνεχίσουν και στην ενήλικη ζωή τους.

Την  Δευτέρα, 2 Οκτωβρίου 2017 στο 5ο Γενικό Λύκειο Τρικάλων αφιερώθηκε η  Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού  για το σχολικό έτος 2017-18, στις σχέσεις κοινωνίας και αθλητικού ιδεώδους με κεντρικό μότο-σύνθημα  «Αθλούμαι – ΧαράΖΩ το μέλλον» . Με αγώνες μπάσκετ και βόλεϊ, αναφορές και παρουσιάσεις σχετικές με την σημασία και την αξία της άθλησης στη ζωή μας, δράσεις και αθλητικές δραστηριότητες αισθητοποιήθηκε στους μαθητές/τριες η σημασία του αγώνα και του «ευ αγωνίζεσθαι» στην πορεία της ζωής.

Για το σκοπό αυτό ανταποκρίθηκαν ευγενικά στην πρόσκληση του σχολείου μας (γι’ αυτό και τους ευχαριστούμε θερμά)  οι κ.κ. Μελίνα Μαυροπούλου –Τσιαντούλα ,  υπεύθυνη του φορέα « Πολιτιστικό Εργαστήρι Ν. Τρικάλων έαρ»  με χορευτική χάρη, ζωντάνια, αμεσότητα και κορυφαία επικοινωνιακή ικανότητα και ο νεαρός φοιτητής Φυσικής Αγωγής στο ΣΕΦΑΑ Τρικάλων Ζαχαρίας Τσαμουδάκης, παγκόσμιος πρωταθλητής στο βάδην, (http://www.runningnews.gr/item.php?id=32352),  δύο φορές έκτος στον κόσμο στους παίδες και στους εφήβους και τωρινός πρωταθλητής Ελλάδος. Ο Ζαχαρίας μας αφηγήθηκε, αυθόρμητα και εμπειρικά, τις εντυπώσεις του από την χρόνια ενασχόλησή του με το βάδην, μας έκανε κοινωνούς  στις εμπειρίες, στις γνώσεις, στα οφέλη, στα στιγμιότυπα αθλητικής ζωής που βίωσε κατά την επιτυχημένη πορεία του στον χώρο του αθλητισμού και απάντησε ειλικρινά στις αρκετές ερωτήσεις μαθητών και καθηγητών. Η θετική ενέργεια που μας μετέδωσαν οι εκδηλώσεις και οι δραστηριότητες του σχολείου μας, η δίψα για  κίνηση και υγιεινή ζωή με φυσιολατρικούς περιπάτους που πραγματοποίησε ομάδα μαθητών/τριών στα περιαστικά άλση του Προφήτη Ηλία και του Φρουρίου  αποτελούν «πλοηγό» για όλα όσα χρειάζονται, προκειμένου να έχουμε μια αποδεκτή, για τις σημερινές συνθήκες  ζωής,  φυσική και ψυχική κατάσταση, τον οποίο, παράλληλα,  μπορεί να ακολουθήσει  και η πλειονότητα του κοινωνικού συνόλου.

Η διευθύντρια του 5ου ΓΕΛ Τρικάλων

Ηλιάδη Αμαλία, φιλόλογος-ιστορικός