Αγωγή Yγείας

Στο σχολείο μας φέτος πραγματοποιούνται Προγράμματα Αγωγής Υγείας με τίτλο: “Διατροφή: Ένας τρόπος ζωής“. Καθώς υπήρξε μεγάλη συμμετοχή από τους μαθητές, δημιουργήθηκαν δύο παιδαγωγικές ομάδες:

α) Η Παιδαγωγική Ομάδα της Α’ Λυκείου συντονίζεται από τις  καθηγήτριες κ. Κότσιαλου Αικατερίνη, θεολόγο και κ. Καρασούλα Αικατερίνη, φιλόλογο.

β) Η Παιδαγωγική Ομάδα της Β’ Λυκείου συντονίζεται από τις καθηγήτριες κ. Φωτοπούλου Αρετή, φιλόλογο και κ. Μπούρα Σοφία, γυμνάστρια.

Οι συναντήσεις των ομάδων γίνονται στη Βιβλιοθήκη του σχολείου ως εξής:

Α’ Λυκείου: κάθε Παρασκευή 14.10-15.30

Β’ Λυκείου: κάθε Σάββατο 15.30-17.00

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ – ppt

Αφίσα Διατροφής

Η αφίσα του Προγράμματος, φιλοτεχνημένη από την απόφοιτο του σχολείου μας Μυρτώ Σταματοπούλου, φοιτήτρια

Διδακτικές επισκέψεις στο πλαίσιο των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας:

1) Δευτέρα 1η Φεβρουαρίου 2016 (ώρες: 10.00-13.00): Μουσείο Γαστρονομίας (Αγ. Δημητρίου 13, Ψυρρή) και Βαρβάκειο Αγορά. Οι μαθητές αρχικά ξεναγήθηκαν στην έκθεση του Μουσείου με θέμα: “Διατροφή και Τέχνη”. Στη συνέχεια, επισκέφτηκαν μαζί με τους υπευθύνους του Μουσείου και τις καθηγήτριές τους τη Βαρβάκειο Αγορά, με σκοπό να ενημερωθούν για την τοπικότητα και την εποχικότητα των προϊόντων. Τέλος, επέστρεψαν στο Μουσείο για να δημιουργήσουν τα δικά τους έργα τέχνης με υλικά της αγοράς, στο πλαίσιο δραστηριότητας που οργανώνουν οι μουσειοπαιδαγωγοί.

20160201_132009

Στην είσοδο του νεοκλασικού κτιρίου όπου στεγάζεται το Μουσείο Γαστρονομίας στου Ψυρρή

20160201_100414

Οι μαθητικές ομάδες έτοιμες για περιήγηση στη Βαρβάκειο Αγορά

20160201_101433

Στην Κεντρική Λαχαναγορά της Αθήνας: Μαθαίνουμε για τα προϊόντα της γης μας και τη συντήρησή τους

20160201_110708

Οι μαθητές μας λίγο πριν ξεκινήσουν τη δημιουργική δραστηριότητα στο χώρο του Μουσείου

20160201_111757

Οι μαθητές μας δημιουργούν…

20160201_124707

Έργο των μαθητών της Α΄τάξης

20160201_130727

Έργο των μαθητων της Β΄ τάξης

20160201_111702

Συζήτηση στο χώρο του Μουσείου με θέμα: “Διατροφή και Τέχνη”

2) Δευτέρα 29 Φεβρουαρίου 2016 (ώρες 11.00-14.00): Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο (Καλλιθέα). Οι μαθητές αρχικά παρακολούθησαν διάλεξη με θέμα: “Διατροφή στην εφηβική ηλικία” και συμμετείχαν σε σχετική συζήτηση με τους Διατροφολόγους του Πανεπιστημίου. Στη συνέχεια, ξεναγήθηκαν στη Βιβλιοθήκη του Χαροκοπείου.

pyramid

Η ομάδα της Α΄ τάξης στην είσοδο του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου

Η ομάδα της Β΄ τάξης στην είσοδο του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου

Στη Βιβλιοθήκη του Χαροκοπείου

Στην αίθουσα εκδηλώσεων του Πανεπιστημίου

3) Τη Δευτέρα 21 Μαρτίου, μετά το ωράριο των μαθημάτων, πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των μαθητών μας για τις διαταραχές πρόσληψης τροφής από την κ. Μαρίτα Γεραρχάκη, κλινική ψυχολόγο της “ΑΝΑΣΑΣ”. Οι μαθητές πληροφορήθηκαν για τα είδη των διαταραχών πρόσληψης τροφής (ανορεξία, βουλιμία, υπερφαγία), καθώς και για τις αιτίες τους, τις επιπτώσεις τους στην υγεία και τους τρόπους αντιμετώπισής τους. Ενημερώθηκαν επίσης για το έργο της “ΑΝΑΣΑΣ” και συμμετείχαν σε συζήτηση και  δραστηριότητα σχετική με τα θέματα των ΔΠΤ.

Ενημέρωση των μαθητών για τις διαταραχές πρόσληψης τροφής από την κ. Γεραρχάκη, κλινική ψυχολόγο

β

Η σελίδα της “ΑΝΑΣΑΣ” στο Διαδίκτυο

Η ιστοσελίδα της “ΑΝΑΣΑΣ”: Τροφή για Σκέψη