5ο ΓΕΛ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Ένα σχολείο αλλιώτικο από τα άλλα!

Κατάθεση στεφάνου 28ης Οκτωβρίου 2017

Νοέ 20177

Κατάθεση στεφάνου από 5ο ΓΕΛ Κέρκυρας

από κάτω από: Λιτανείες-Παρελάσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κατάθεση στεφάνου 28ης Οκτωβρίου 2017

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Είσοδος στη ραδιοφωνική εκπομπή του σχολείου:

Ραδιοφωνικό Spot εκπομπής

ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Εικονική περιήγηση

αυλή|τάξη | Θέα | αμφιθέατρο

Μετάφραση

To σχολείο μας στη Βουλή!

5o ΓΕΛ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Ευ. Ναπολέοντος 12, Κέρκυρα,
T.K. 49100
τηλ. 26610 41841
fax: 26610 34413
mail@5lyk-kerkyr.ker.sch.gr

Σχεδιασμός ιστοσελίδας: Φαγογένης Βασίλης
(Μαθηματικός, 5ο ΓΕΛ Κέρκυρας)
Ιούλιος 2012

RSS Διαβάστε σήμερα…

• Το Κουίζ της Εβδομάδας
    Δοκιμάστε τις γνώσεις σας στο Κουίζ της Εβδομάδας και διεκδικήστε μία μηνιαία συνδρομή στο «Σαν Σήμερα .gr»
  • Γιάννης Σπανός
    Κορυφαίος έλληνας συνθέτης, από εκείνους που διαμόρφωσαν το σύγχρονο ελληνικό τραγούδι. Καθοριστική ήταν η συνεισφορά του στο «Νέο Κύμα» και τη μελοποίηση ποίησης.
  • Μικ Τζάγκερ
    Άγγλος μουσικός, στιχουργός, τραγουδιστής και ιδρυτικό μέλος των Rolling Stones, της κορυφαίας ροκ εν ρολ μπάντας του πλανήτη.
  • Κωνσταντίνος Μπρουμίδης
    Αμερικανός ζωγράφος, ελληνοϊταλικής καταγωγής, γνωστός για τις τοιχογραφίες του στο Μέγαρο του Καπιτωλίου στην Ουάσινγκτον.
  • Η Μάχη της Πλίσκας
    Στις 26 Ιουλίου 811 οι Βούλγαροι νικούν τους Βυζαντινούς και ανακτούν την πρωτεύουσά τους Πλίσκα. Στο πεδίο της μάχης πέφτει νεκρός ο αυτοκράτορας Νικηφόρος Α’.
  • Γκέρντα Τάρο
    Η Γκέρντα Τάρο υπήρξε η πρώτη γυναίκα φωτορεπόρτερ που βρέθηκε στην πρώτη γραμμή μιας πολεμικής σύγκρουσης και συγκεκριμένα του Ισπανικού Εμφυλίου Πολέμου
  • Έλενα Κορνάρο Πισκόπια
    Η Έλενα Κορνάρο Πισκόπια έζησε τον 17ο αι. και διακρίθηκε για την πολυμάθειά της. Υπήρξε η πρώτη γυναίκα στα εκπαιδευτικά χρονικά που έλαβε διδακτορικό δίπλωμα.
  • Όθων
    Βαυαρός πρίγκηπας, πρώτος βασιλιάς της Ελλάδας μετά την απελευθέρωσή της από τον τουρκικό ζυγό (1832-1862).
  • Καρλ Γιουνγκ
    Ελβετός ψυχίατρος, που ανέπτυξε την αναλυτική ψυχολογία, καθώς και έννοιες όπως η εξωστρεφής και ενδοστρεφής προσωπικότητα, οι αρχέτυποι και το συλλογικό ασυνείδητο.
  • Πρωτοσέλιδα Εφημερίδων
    Όλα τα πρωτοσέλιδα των ελληνικών πολιτικών εφημερίδων. Δείτε αναλυτικά τα θέματα που φιλοξενούνται σήμερα στην πρώτη σελίδα τους.
  • Χριστόφορος Λιοντάκης
    Ποιητής και μεταφραστής, επίλεκτο μέλος της λεγόμενης «γενιάς του ’70».
  • Κωνσταντίνος Γεωργακόπουλος
    Νομομαθής και πολιτικός από την Αρκαδία, που διατέλεσε υπηρεσιακός πρωθυπουργός το 1958.
  • Ο καταστροφικός σεισμός του 1963 στα Σκόπια
    Ισχυρός σεισμός μεγέθους 6.9 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ ισοπεδώνει τα Σκόπια και προκαλεί το θάνατο 1070 ανθρώπων.
  • Τζέι Τζέι Κέιλ
    Αμερικανός τραγουδοποιός, ιδιαίτερα αγαπητός στους μουσικούς και στους ψαγμένους ροκάδες της δεκαετίας του ’70.
  • Παναγιώτης Πικραμμένος
    Ανώτατος δικαστικός του Συμβουλίου της Επικρατείας. Διετέλεσε υπηρεσιακός πρωθυπουργός το 2012. Από τις 9 Ιουλίου 2019 είναι αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Μητσοτάκη.
  • Αγία Παρασκευή
    Οσιομάρτυρας της Χριστιανικής Εκκλησίας, ιδιαίτερα δημοφιλής στη χώρα μας. Η μνήμη της εορτάζεται στις 26 Ιουλίου.
  • Φαίδων Γκιζίκης
    Έλληνας ανώτατος στρατιωτικός, που διετέλεσε Πρόεδρος της Δημοκρατίας κατά τους τελευταίους μήνες της δικτατορίας της 21ης Απριλίου και τους πρώτους μήνες της Μεταπολίτευσης (25 Νοεμβρίου 1973-17 Δεκεμβρίου 1974).
  • Εβίτα Περόν
    Ηθοποιός από την Αργεντινή, δεύτερη σύζυγος του προέδρου της Αργεντινής, Χουάν Περόν, με καθοριστική συμβολή στην άσκηση της κυβερνητικής πολιτικής, αντικείμενο λατρείας από τους φτωχούς και απόκληρους της χώρας και ποπ είδωλο στη Δύση.
  • Νικόλαος Πλαστήρας
    Στρατιωτικός και πολιτικός, με έντονη δράση σε κρίσιμες περιόδους της νεοελληνικής ιστορίας του πρώτου μισού του 20ου αιώνα, γνωστός με το προσωνύμιο «Μαύρος Καβαλάρης».
  • Η Μάχη στα Δερβενάκια
    Μία από τις σημαντικότερες μάχες του αγώνα της Ανεξαρτησίας, στην οποία διαφάνηκε η στρατηγική ιδιοφυΐα του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη.

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ

Σκακιστική άσκηση