5ο ΓΕΛ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Ένα σχολείο αλλιώτικο από τα άλλα!

Συμμετοχή σε διασχολική χορωδία, Σερβία (Novi Sad) Απρίλης 2017

Απρ 201725

Μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στη διασχολική χορωδία (2ο Γυμνάσιο Κέρκυρας, Γυμνάσιο Αγίου Ιωάννη Κέρκυρας, 5ο ΓΕΛ Κέρκυρας) υπό τη διεύθυνση της καθηγήτριας Μουσικής κ. Όλγας Κουτσούκαλη.

Τον Απρίλη του 2017 μετέβησαν στο Novi Sad της Σερβίας, όπου συμμετείχαν σε φεστιβάλ χορωδιών και κατέκτησαν τη 2η θέση.

Δείτε φωτογραφίες εδώ (facebook)

από κάτω από: Διαγωνισμοί, Διακρίσεις, Δράσεις, Εκδρομές, Μουσική| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συμμετοχή σε διασχολική χορωδία, Σερβία (Novi Sad) Απρίλης 2017

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Είσοδος στη ραδιοφωνική εκπομπή του σχολείου:

Ραδιοφωνικό Spot εκπομπής

European Radio Logo

ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Εικονική περιήγηση

αυλή|τάξη | Θέα | αμφιθέατρο

Μετάφραση

To σχολείο μας στη Βουλή!

5o ΓΕΛ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Ευ. Ναπολέοντος 12, Κέρκυρα,
T.K. 49100
τηλ. 26610 41841
fax: 26610 34413
mail@5lyk-kerkyr.ker.sch.gr

Σχεδιασμός ιστοσελίδας: Φαγογένης Βασίλης
(Μαθηματικός, 5ο ΓΕΛ Κέρκυρας)
Ιούλιος 2012

RSS Διαβάστε σήμερα…

• Τζανμάσταμι
    Η Τζανμάσταμι είναι μεγάλη γιορτή της ινδουϊστικής θρησκείας, κατά την οποία τιμάται η γέννηση του θεού Κρίσνα και η εμφάνιση του στη Γη.
  • Ότο Βίχτερλε
    Τσέχος χημικός, κάτοχος αμέτρητων διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας και δια βίου ερευνητής, που εφηύρε τους μαλακούς φακούς επαφής.
  • Ρόμπερτ Ρέντφορντ
    Αμερικανός ηθοποιός και σκηνοθέτης, ένας από τους μεγαλύτερους σταρ του κινηματογράφου τις δεκαετίες του του ‘70 και ‘80, με δύο βραβεία Όσκαρ στο ενεργητικό του.
  • Το Κουίζ της Εβδομάδας
    Δοκιμάστε τις γνώσεις σας στο Κουίζ της Εβδομάδας και διεκδικήστε μία μηνιαία συνδρομή στο «Σαν Σήμερα .gr»
  • Έλμερ Μπερνστάιν
    Αμερικανός συνθέτης κινηματογραφικής μουσικής, από τους σημαντικότερους του Χόλιγουντ. Έγραψε τη μουσική υπόκρουση για περισσότερες από 150 ταινίες και βραβεύτηκε με Όσκαρ.
  • Ρόμαν Πολάνσκι
    Γαλλοπολωνός σκηνοθέτης, σεναριογράφος και ηθοποιός του κινηματογράφου, ένας από τους πιο καινοτόμους δημιουργούς στις δεκαετίες του ‘60 και ‘70.
  • Φεδερίκο Γκαρθία Λόρκα
    Κορυφαίος ισπανός ποιητής και θεατρικός συγγραφέας, ηγετική προσωπικότητα της λεγόμενης «Γενιάς του ‘27», που εκτελέστηκε από τους Εθνικιστές του Φράνκο.
  • Πρωτοσέλιδα Εφημερίδων
    Όλα τα πρωτοσέλιδα των ελληνικών πολιτικών εφημερίδων. Δείτε αναλυτικά τα θέματα που φιλοξενούνται σήμερα στην πρώτη σελίδα τους.
  • Κόφι Ανάν
    Ο Γκανέζος διπλωμάτης Κόφι Ανάν, διετέλεσε γενικός γραμματέας του ΟΗΕ από το 1997 έως το 2006. Υπήρξε ο πρώτος μαύρος επικεφαλής του διεθνούς οργανισμού.
  • Άγιος Φλώρος
    Μάρτυρας της χριστιανικής εκκλησίας. Η μνήμη του εορτάζεται μαζί με του δίδυμου αδελφού του Λαύρου στις 18 Αυγούστου.
  • Χαλέντ Αλ Άσαντ
    Διακεκριμένο σύρος αρχαιολόγος, που δολοφονήθηκε από το Ισλαμικό Κράτος του Ιράκ και του Λεβάντε (ISIL). Είχε αποκληθεί ο «Χάουαρντ Κάρτερ της Παλμύρας» για το σημαντικό ανασκαφικό έργο του στην αρχαία πόλη της Παλμύρας.
  • Ζωή Λάσκαρη
    Ελληνίδα ηθοποιός, ένα από τα πιο λαμπρά αστέρια της «χρυσής εποχής» του ελληνικού κινηματογράφου την δεκαετία του εξήντα και σύμβολο του σεξ στην εποχή της.
  • Νικόλαος Παπαμιχαλόπουλος
    Λάκων πολιτικός, με σημαντική πολιτική δράση κατά τον 19ο αιώνα. Ανέλαβε επανειλημμένα βουλευτικά και υπουργικά καθήκοντα, ενώ διετέλεσε Πρόεδρος της Βουλής για οκτώ ημέρες.
  • Καραγκιόζης
    Λαϊκό θέατρο σκιών, ανατολίτικης προέλευσης, που πήρε το όνομά του από τον πρωταγωνιστή του, τον Καραγκιόζη, ένα πανέξυπνο τύπο, μόνιμα φτωχό και σαρκαστή των πάντων.
  • Σκοτ Μακένζι
    Αμερικανός τραγουδιστής, γνωστός από τη μεγάλη και μοναδική επιτυχία του «San Francisco (Be Sure to Wear Some Flowers in Your Hair)», που αποτέλεσε τον ύμνο της αντικουλτούρας της δεκαετίας του ’60.
  • Αντρέ-Ζακ Γκαρνερέν
    Γάλλος αεροναύτης, ο πρώτος που χρησιμοποίησε συστηματικά και με επιτυχία το αλεξίπτωτο.
  • Ζαν Ταμπαρί
    Γάλλος σκιτσογράφος, συνδημιουργός του «Ιζνογκούντ», μαζί με τον συμπατριώτη του σεναριογράφο Ρενέ Γκοσινί (Αστερίξ, Λούκι Λουκ).
  • Rondo à la Krakowiak
    Σύνθεση του Φρέντερικ Σοπέν για πιάνο και ορχήστρα, που φέρει τον αριθμό 14 στην εργογραφία του σπουδαίου γαλλοπολωνού συνθέτη.

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ

Σκακιστική άσκηση