OLYMPUS DIGITAL CAMERAΤο 5ο Γυμνάσιο πιστό στις αρχές του, που είναι η ενίσχυση της δημιουργικότητας και της πρωτοβουλίας των μαθητών, συμμετείχε και κατέκτησε το πρώτο βραβείο στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ. Πιο συγκεκριμένα οι μαθήτριες του σχολείου μας Κουτίνη Μαρία , Σταθόγλου Πασχαλιώ και Σωτηράκη Γεωργία, με υπεύθυνο καθηγητή τον Μακρή Σωτήρη , φιλόλογο του σχολείου, κατέλαβαν την πρώτη θέση πανελληνίως στην κατηγορία βίντεο στον διαγωνισμό που διοργάνωσε η Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ με θέμα «Θα πω την ιστορία σου» και αφορούσε στους πρόσφυγες. Η βραβευμένη εργασία των μαθητριών είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα του Οργανισμού. Επιπλέον η μαθήτρια του σχολείου μας Πασχαλίδου Αλεξία έλαβε τιμητική διάκριση για το δοκίμιο της με θέμα τα ανθρώπινα δικαιώματα στο διαγωνισμό που διοργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης της Ανατ.Μακεδονίας και Θράκης. Το 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης, λοιπόν, θέλοντας να επιβραβεύσει τις προσπάθειες των μαθητών, βράβευσε σε ειδική τελετή τις παραπάνω μαθήτριες. Στην ίδια τελετή ο σύλλογος διδασκόντων , ο διευθυντής του σχολείου κος Ρούμογλου Αναστάσιος και ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων αποδεικνύοντας το καινοτόμο πνεύμα που διακατέχει το 5ο Γυμνάσιο και προσδοκώντας σε θετικό παραδειγματισμό ,χάρισαν στους μαθητές του σχολείου, που συγκέντρωσαν την περασμένη σχολική χρονιά γενική βαθμολογία «Άριστα, 20» από ένα ηλεκτρονικό υπολογιστή τύπου Tablet. Έπεται συνέχεια…..