Το σχολείο μας συμμετείχε στο 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Θεολογικό Συνέδριο με τίτλο:
” Η Θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο” , που έγινε φέτος στις 18 και 19 Μαρτίου στη πόλη μας.
Συμμετείχαμε στο παραπάνω Συνέδριο με την εργασία :
“H αγάπη ως ύψιστη αρετή. Σκηνές ανθρωπιάς κι απανθρωπιάς, που έκαναν τον γύρο του κόσμου. Στέλνουν μηνύματα ; Eμπνέουν;” .
Την εργασία παρουσίασαν οι παρακάτω μαθήτριες του Σχολείου μας: ΓιαννίκηΈλενα, Κεβεντζίδου Μαρία, Παπαδοπούλου Κυριακή , Χατζημιχαήλ Σοφία με την επίβλεψη και επιστασία της Θεολόγου καθηγήτριας κ. Ντόσκα Ελένης, την Κυριακή 19 Μαρτίου 2017, στο Ίδρυμα Θρακικής Τέχνης και Παράδοσης.
Οι μαθήτριες πήραν βεβαιώσεις συμμετοχής στο παραπάνω Συνέδριο και είναι τιμή για το σχολείο μας που μας εκπροσώπησαν.
Τα σχολεία που συμμετείχαν από τη Ξάνθη στο Συνέδριο, ήταν το 5ο Γυμνάσιο και το 2ο Λύκειο, πέραν του ιδιωτικού Σχολείου ” ΑΞΙΟΝ ” και του Εκκλησιαστικού Σχολείου.