Στα πλαίσια των καινοτόμων δράσεων μια ομάδα μαθητών συγκεντρώθηκε στις 11/12/13 στο χώρο του γυμνασίου, στη πρώτη από ένα πλήθος παρόμοιων συναντήσεων, με σκοπό την απόκτηση   βασικών γνώσεων και δεξιοτήτων  αστρονομίας και φωτογραφίας.

Στη πρώτη αυτή συνάντηση οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να παρατηρήσουν την Σελήνη με το ερασιτεχνικό τηλεσκόπιο, που διαθέτει το σχολείο. Το τηλεσκόπιο του σχολείου με βάση τα χαρακτηριστικά του (αναφέρονται παρακάτω) είναι κατάλληλο για πλανητική παρατήρηση καθώς και για παρατήρηση φωτεινών νεφελωμάτων, αστρικών σμηνών και γαλαξιών με τη προϋπόθεση ότι δεν υπάρχει φωτορύπανση.

Οι φωτογραφίες της επιφάνειας της σελήνης, που ακολούθουν, λήφθηκαν με ψηφιακή φωτογραφική μηχανή DSLR Canon 350D, η οποία μέσω κατάλληλου εξοπλισμού, προσαρμόστηκε στο τηλεσκόπιο.

Σε ότι αφορά τη φωτογράφιση οι μαθητές είχαν την δυνατότητα  να εξοικειωθούν με μια ψηφιακή μηχανή DLSR. Μεταξύ των θεμάτων που συζητήθηκαν στη πρώτη συνάντηση ήταν  οι επιπτώσεις  του χρόνου έκθεσης κατά τη διάρκεια λήψης μιας φωτογραφίας στη ποιότητα του τελικού αποτελέσματος. Οι τρεις φωτογραφίες αντιστοιχούν σε τρεις διαφορετικού χρόνους έκθεσης.

Η φωτογραφία που ακολουθεί αντιστοιχεί σε χρόνος έκθεσης 1/20 sec, ο οποίος για τη συγκεκριμένη λήψη είναι αρκετά μεγάλος με αποτέλεσμα το πλάνο  να είναι  υπερφωτισμένο.

moon_a_11_12_13

Η φωτογραφία που ακολουθεί αντιστοιχεί σε χρόνος έκθεσης 1/640 sec, ο οποίος για τη συγκεκριμένη λήψη είναι αρκετά μικρός με αποτέλεσμα το πλάνο  να είναι  υποφωτισμένο.

moon_b_11_12_13

Η φωτογραφία που ακολουθεί αντιστοιχεί σε χρόνος έκθεσης 1/120 sec, ο οποίος για τη συγκεκριμένη λήψη είναι κατάλληλος  με αποτέλεσμα το πλάνο  να είναι  σωστά φωτισμένο.

moon_c_11_12_13

Χαρακτηριστικά τηλεσκοπίου:

Κατασκευαστής: Celestron

Μοντέλο: NEXSTAR 127 STL

Τύπος: Maksutov-Cassegrain

Διάμετρος πρωτεύοντος κατόπτρου: 127mm

Εστιακή απόσταση: 1500mm

Εστιακή απόσταση προσοφθάλμιου: 25mm

Μεγένθυση: x60 (με το συγκεκριμένο προσοφθάλμιο)

Υπεύθυνος Καθηγητής: Παπαντόπουλος Γεώργιος, papado@xan.forthnet.gr