5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΤΟ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟ ΜΑΣ

Εκδήλωση Live Without Bullying

Μαρ 20191

Ενημερωτική – εκπαιδευτική εκδήλωση για την πρόληψη και αντιμετώπιση του εκφοβισμού

Τη Δευτέρα 4 Μαρτίου 2019, στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο (Παλαί ντε Σπορ), το ΚΜΟΠ σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και την Αντιπεριφέρεια Αθλητισμού Κεντρικής Μακεδονίας (ΜΕΘ), διοργανώνουν φιλικό αγώνα καλαθοσφαίρισης με τίτλο «Κάνουμε ντρίμπλα στον Εκφοβισμό #3» μεταξύ των Βετεράνων   Καλαθοσφαιριστών  Ελλάδας και των Διεθνών Ποδοσφαιριστών – Πρωταθλητών Ευρώπης Legends 2004.

H εκδήλωση πραγματοποιείται στο πλαίσιο του προγράμματος Live Without Bullying για την πρόληψη και αντιμετώπιση του σχολικού και διαδικτυακού εκφοβισμού που υλοποιεί για τρίτη σχολική χρονιά το ΚΜΟΠ και με αφορμή την 6η Μαρτίου, η οποία έχει οριστεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Αθλητές και ειδικοί σε θέματα εκφοβισμού ενώνουν τις δυνάμεις τους για να δοθεί ένα ηχηρό μήνυμα αλληλεγγύης και ψυχικής ενδυνάμωσης στα παιδιά κατά του φαινομένου.

Πριν την έναρξη του αγώνα μαθητές, συνοδοί εκπαιδευτικοί, γονείς και κοινό, θα ενημερωθούν για το φαινόμενο του σχολικού και διαδικτυακού εκφοβισμού καθώς και για τους πιθανούς τρόπους αντιμετώπισής του, δίνοντας στην εκδήλωση εκπαιδευτικό – ενημερωτικό χαρακτήρα.

Θα ακολουθήσει ο φιλικός αγώνας, ενώ κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου, μαθήτριες από τη Σχολή Χορού «Κερβανίδου», θα παρουσιάσουν τη χορογραφία τους, η οποία είναι εμπνευσμένη από το πρόγραμμα Live Without Bullying.

Η είσοδος είναι ελεύθερη, ενώ σε όλα τα παιδιά θα δοθεί ένα συμβολικό δώρο.

Οι αθλητές από το Σύλλογο Βετεράνων Καλαθοσφαιριστών Ελλάδας που θα λάβουν μέρος είναι μεταξύ άλλων: Νάσος Γαλακτερός, Χρήστος Κωνσταντινίδης, Γιάννης Γιαννούλης, Λευτέρης Κακιούσης, Παναγιώτης Λιαδέλης, Γιώργος Χρυσανθόπουλος, Νίκος Χατζηβρέττας, Γιώργος Γιαννουζάκος, Σωτήρης Νικολαΐδης, Γιώργος Καραγκουτης, Γιώργος Μασλαρινός, Κώστας Χαραλαμπίδης, Κώστας Τσαρτσαρής και Θεόδωρος Παπαλουκάς.

Από τους Legends 2004, θα συμμετάσχουν: Άγγελος Χαριστέας, Θόδωρος Ζαγοράκης, Δημήτρης Παπαδόπουλος, Γιούρκας Σεϊταριδης, Τάκης Φύσσας και Κώστας Χαλκιάς.

Προπονητές των ομάδων θα είναι οι κύριοι Σούλης Μαρκόπουλος και Βαγγέλης Αλεξανδρής

Η εκδήλωση θα ξεκινήσει στις  09:30 π.μ. και θα ολοκληρωθεί στις 12:00.

DATE

Μάρτιος 2019
« Φεβ   Απρ »

Σαν σήμερα

1. 26/01/1821: Αρχίζει η διάσκεψη της Βοστίτσας (Αίγιο). Ο Παπαφλέσας ανακοινώνει στους προκρίτους ότι η επανάσταση εναντίον των Οθωμανών έχει οριστεί για τις 25 Μαρτίου.